Policjanci na temat bezpieczeństwa w internecie - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Policjanci na temat bezpieczeństwa w internecie

Data publikacji 07.02.2019

Policjanci Wydziału Prewencji Komedy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą, rozmawiają o zagrożeniach, na które narażeni są młodzi ludzie. Dzisiaj takie spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Harcie. Podczas wizyty młodzi słuchacze wysłuchali informacji na temat cyberzagrożeń, w tym mowy nienawiści i „hejtu” w internecie.

Policjantki Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie kom. Elżbieta Siupik oraz sierż. szt. Karolina Dykas spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Harcie. Podczas spotkania policjantki omówiły odpowiedzialność prawną młodych osób oraz konsekwencje wynikające z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Funkcjonariuszki zwróciły szczególną uwagę na cyberzagrożenia, na które narażeni są młodzi internauci. Omówiono typowe zachowania sprawców cyberprzemocy, jak również zwrócono uwagę, jak zachować się, gdy dowiemy się o tym, że osoba nam znana doświadcza przemocy. Policjantki przypomniały o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111, jak również
o poradni internetowej: dyżurnet.pl

Uczniowie obejrzeli filmy profilaktyczne obrazujące zagadnienia internetowego „hejtu” oraz niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym i nieostrożnym korzystaniem z internetu. Problem przemocy z wykorzystaniem nowych technologii spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

Przypominamy:
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 obsługują konsultanci, którzy wysłuchują młodych ludzi, rozmawiają o ich problemach, udzielają im wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Dzwoniący nie muszą podawać swoich danych, by porozmawiać. Połączenie z numerem 116 111 jest bezpłatne. Od 2008 roku linię prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dyżurnet.pl to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.

 

Źródło: Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie