Aktualności

Biuletyn Jubileuszowy - wydawnictwo komendy wojewódzkiej w Rzeszowie

Data publikacji 20.04.2019

Inauguracji obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej towarzyszyło wydanie Biuletynu Jubileuszowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Okazją do tego było odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego - patrona podkarpackiej Policji.

Okolicznościowy Biuletyn, na swoich kartach przybliża postać Patrona, którym został Wiktor Zygmunt Sas Hoszowski. To postać wyjątkowa, twórca Policji Państwowej na obszarze byłej Galicji, w tym komend na terenie obecnego Podkarpacia. Osiągnął najwyższe policyjne stanowiska, zastępcy, potem komendanta głównego Policji Państwowej. 29 marca 2019 r., przed budynkiem KWP w Rzeszowie uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę.

Wydawnictwo, które powstało z tej okazji, odsłania karty historii Policji w pierwszych latach jej istnienia. Warto wiedzieć, że w powiatach, które obecnie stanowią Podkarpacie, organizacja Policji Państwowej w 1919 roku przebiegała wyjątkowo sprawnie. Była to zasługa ludzi, którzy organizowali na tym terenie instytucje bezpieczeństwa, bezpośrednio po odzyskaniu Niepodległości. Jedną z głównych ról odegrał wówczas Hoszowski.

Biuletyn ukazuje też proces powstawania samego upamiętnienia - tablicy poświęconej W. Hoszowskiemu. Ufundowali ją policjanci, pracownicy Policji i policyjne organizacje. Autorem tablicy, odlanej w brązie, jest artysta rzeźbiarz Józef Jerzy Kierski, który na podstawie archiwalnych fotografii odtworzył wizerunek Komendanta.

Na kartach Biuletynu znalazł się również tekst Apelu Pamięci, który powstał w hołdzie policjantom z terenu obecnego Podkarpacia, poległym w służbie w latach 1919-2019. Apel został odczytany po raz pierwszy podczas inauguracji obchodów setnej rocznicy powstania Policji.

Na ostatniej stronie można znaleźć tekst i zapis nutowy hymnu podkarpackiej Policji "Bo taki nasz rozkaz". Jego autorką jest Monika Brewczak - doktor dyrygentury, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku.

 

Powrót na górę strony