„Narkotyki i dopalacze zabijają” - konferencja - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

„Narkotyki i dopalacze zabijają” - konferencja

Data publikacji 24.04.2019

Podkarpaccy policjanci wzięli udział w konferencji poświęconej ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno - edukacyjnej pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Została ona zorganizowana w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Wczoraj Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart w ramach kampanii pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, zorganizowała konferencję poświęconą tematyce narkotyków i dopalaczy. Wzięli w niej udział specjaliści zajmujący się problematyką środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych oraz eksperci z zakresu prawa, służby zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W spotkaniu uczestniczył również I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie nadkom. Marta Tabasz - Rygiel, funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie podinsp. Alina Pieniążek i mł. asp. Jerzy Ossoliński. Wzięli w niej również udział policjanci odpowiedzialni za realizację zadań z zakresu profilaktyki społecznej oraz problematyki nieletnich z komend miejskich i powiatowych policji woj. podkarpackiego. Uczestnikami konferencji byli także przedstawiciele służby więziennej, straży pożarnej i wojska z terenu woj. podkarpackiego.

W trakcie konferencji profesor Czesław Kłak z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie przedstawił regulacje prawne w zakresie problematyki środków zastępczych. Następnie Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr inż. Adam Sidor omówił działania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie w zakresie problematyki środków zastępczych, dane statystyczne dotyczące zatruć, ujawnionych substancji i nałożonych kar w zakresie środków zastępczych, jak również realizowane w tym zakresie działania profilaktyczne. Z kolei ekspert Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie podinsp. Alina Pieniążek przedstawiła działania profilaktyczne Policji w garnizonie podkarpackim w zakresie problematyki narkotyków i środków zastępczych, jak również zaprezentowała zawartość tzw. profilaktycznej walizki edukacyjnej. Zawiera ona substancje przypominające amfetaminę, kokainę, marihuanę, środki zastępcze i inne narkotyki oraz urządzenia służące do zażywania, dozowania i dystrybucji środków odurzających, np. lufki, fajkę wodną, wagę elektroniczną, młynki. W walizce znajduje się w sumie 11 atrap narkotyków, łącznie 35 produktów. W walizki wyposażone są wszystkie KMP, KPP woj. podkarpackiego. Służą one jako materiał poglądowy i dydaktyczny, wykorzystywany przez policjantów w czasie spotkań informacyjno - edukacyjnych z rodzicami, nauczycielami, wychowawcami i opiekunami dzieci i młodzieży.

W ostatnim wystąpieniu lek. med. Marcin Steliga z Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, omówił temat nowych substancji psychoaktywnych w aspekcie problemów medycyny ratunkowej.

 

Źródło: Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

  • Uczestnicy konferencji
  • Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart i prelegent tego spotkania
  • podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podczas wystapienia
  • Funkcjonariusze biorący udział w konferencji „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Współorganizatorzy biorący udział w konferencji „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Uczestnicy biorący udział w konferencji „Narkotyki i dopalacze zabijają”