Terroryści na stadionie - trzeci epizod ćwiczeń - Fundusze pomocowe dla Policji - Policja Podkarpacka

Fundusze pomocowe dla Policji

Terroryści na stadionie - trzeci epizod ćwiczeń

Data publikacji 18.05.2012

Na Stadionie Miejskim w Puławach podczas treningu jednej z drużyn, na płytę boiska wbiega kilku uzbrojonych mężczyzn i bronią terroryzuje zawodników. Terroryści porywają piłkarzy i trenera ukrywając się w budynku szatni. Ten "czarny" scenariusz" to na szczęście założenie ćwiczeń dowódczo-sztabowych w ramach projektu Terroryzm-Policja-Bezpieczeństwo Euro 2012. W projekcie koordynowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, aktywnie uczestniczą funkcjonariusze podkarpackiej Policji.

Podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 narodowa reprezentacja Anglii na stadionie Miejskim w Puławach, uczestniczy w treningu przygotowującym do meczu we Wrocławiu. Około godz. 9.00 na murawę boiska wbiega nagle dwóch zamaskowanych sprawców, którzy z broni maszynowej oddają w górę strzały. Następnie mężczyźni terroryzują bronią dwóch piłkarzy. Grożąc pozbawieniem zawodnikom życia, nakazują posłuszeństwo i stosowanie się do wydawanych poleceń.

W tym samym czasie pod bramę główną podjeżdża samochód, z którego wysiada pięciu zamaskowanych sprawców. Terroryści oddają strzały do interweniujących policjantów. Jeden z mundurowych zostaje ranny. Terroryści wraz z porwanymi członkami drużyny udają się do budynku szatni. Kibice i postronni świadkowie w popłochu opuszczają trybuny.

Ten "czarny" scenariusz to na szczęście założenie ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w ramach projektu Terroryzm-Policja-Bezpieczeństwo - Euro 2012, które odbyły się w dniach 22-28 kwietnia 2012 r.. W ćwiczeniach wzięło udział blisko 300 uczestników - przedstawiciele policji innych krajów oraz służb współpracujących z Policją. Wszystko odbywało się według z założonego planu. W konsekwencji terroryści zostali zatrzymani i obezwładnieni, a zakładnicy uwolnieni. Całość przedsięwzięcia prowadzona była pod bacznym okiem obserwatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie jak i Komendy Głównej Policji.

Celem tego przedsięwzięcia było podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych, jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy dla wszystkich uczestników projektu.

 

źródło: KWP Lublin