Współpraca z instytucjami pozarządowymi i szkołami

Dni otwarte dla uczniów Liceum w Tyczynie

Data publikacji 05.03.2009

Uczniowie klas o profilu ogólnopolicyjnym z Zespołu Szkół w Tyczynie spotkali się ze specjalistami Policji. Ponad 100 młodych ludzi rozmawiało z ekspertami Laboratorium Kryminalistycznego i Policyjnej Izby Dziecka. Dziewczęta i chłopcy wiążą swoją karierę zawodową z podjęciem pracy w Policji.

Uczniowie klas o profilu ogólnopolicyjnym z Zespołu Szkół w Tyczynie spotkali się ze specjalistami Policji. Ponad 100 młodych ludzi rozmawiało z ekspertami Laboratorium Kryminalistycznego i Policyjnej Izby Dziecka. Dziewczęta i chłopcy wiążą swoją  karierę zawodową z podjęciem pracy w Policji.


W spotkaniach z policjantami uczestniczyło ponad stu uczniów Zespołu Szkół w Tyczynie. Pod opieką mgr  Eweliny Pleśniak, mgr Małgorzaty Sochackiej i mgr Renaty Zawadzkiej zwiedzali pracownie Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji i Policyjną Izbę Dziecka Komendy Miejskiej w Rzeszowie.


Podczas pobytu w Laboratorium młodzi ludzie zapoznali się z tajnikami zbierania i analizowania śladów z zakresu daktyloskopii. Dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczane są ślady pozostawione przez przestępców. Ekscytującym elementem spotkań było pobieranie odcisków linii papilarnych od uczniów. Ci, którzy poddali się  doświadczeniom  otrzymali pamiątkę - kartę daktyloskopijną.  Uczniowie zwiedzili również pracownie badań dokumentów, badań mechanoskopijnych i traseologicznych. Duże zainteresowanie wywołała prezentacja na temat zabezpieczania kryminalistycznych śladów fizycznych i chemicznych.


Ważnym punktem programu był pobyt w Policyjnej Izbie Dziecka Komendy Miejskiej. Placówka  funkcjonuje  przy I Komisariacie Policji na osiedlu Nowe Miasto. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu podinsp. Jerzego Padiaska , kierownika Izby Dziecka, na temat zasad opieki nad małoletnimi. Młodzi ludzie zwiedzili pomieszczenia znajdujące się na terenie obiektu, w tym m.in. „niebieski pokój” przystosowany do przesłuchań ofiar przemocy.

Spotkania z policyjnymi ekspertami i pobyt w pracowniach zrobił na uczniach duże wrażenie . Pozwolił im poznać specyfikę pracy policjantów i stworzył możliwość zadania wielu nurtujących pytań. Niemal  jednogłośnie twierdzili, że w przyszłości chcieliby pracować w Policji.


Wizyta młodzieży to jeden z elementów współpracy wynikającej z zawartego w 2005 roku porozumienia pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a Zespołem Szkół w Tyczynie. Program współpracy pozwala na promowanie zawodu policjanta wśród  młodzieży, jak również przybliżenia licealistom służby w Policji.


Wizytę młodzieży, przy współpracy ekspertów Laboratorium Kryminalistycznego i Policyjnej Izby Dziecka,  przygotował Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie.

  • Uczniowie w pracowni daktyloskopijnej
  • Młodzież w pracowni wizualizacji
  • Uczniowie zapoznają sie z metodami zabezpieczania śladów
  • Uczennice przyglądają sie śladom daktyloskopijnym
  • Uczniowie w pracowni daktyloskopijnej
  • W Policyjnej Izbie Dziecka
  • Uczniowie na spacerniaku Policyjnej Izby Dziecka
Powrót na górę strony