Współpraca z instytucjami pozarządowymi i szkołami

"Nietypowa lekcja" w Komendzie

Data publikacji 05.11.2009

Już po raz kolejny uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z elementami edukacji ogólnopolicyjnej Zespołu Szkół w Tyczynie odbyli szereg spotkań z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Już po raz kolejny uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z elementami edukacji ogólnopolicyjnej Zespołu Szkół w Tyczynie odbyli szereg spotkań z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

Uczniowie pierwszych klas, którzy rozpoczęli w tym roku naukę, odwiedzili obiekty policyjne na Oddziale Prewencji Policji w Zaczerniu.

 

Na miejscu mogli przyjrzeć się, jak wygląda praca policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Zainscenizowali oni aresztowanie niebezpiecznych przestępców, a także zaprezentowali robota pirotechnicznego, którego możliwości związane z neutralizacją ładunków wybuchowych, uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy podczas krótkiej inscenizacji.

 

Ponadto funkcjonariusze zaprezentowali młodzieży, jakie rodzaje broni wykorzystywane są w ich codziennej pracy.

 

Następnie uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy policjanta Oddziału Prewencji. Obejrzeli sprzęt, który na co dzień wykorzystywany jest w policyjnej służbie. Zadawali policyjnym ekspertom wiele nurtujących ich pytań. Młodzież spotkała się też z funkcjonariuszami odpowiedzialnym za policyjne psy służbowe. Dowiedzieli się, jak szkoli się psy i jak się je później wykorzystuje podczas pełnienia służby.

 

Na koniec gościli w Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego, gdzie podczas krótkiego wykładu dowiedzieli się o zasadach przyjęć do Policji.

 

Natomiast klasy II i III odwiedziły Komendę Wojewódzka Policji w Rzeszowie, gdzie mieli okazje wysłuchać prezentacji poruszających interesujące ich kwestię.

 

Drugoklasiści zapoznali się ze strukturą Komendy Wojewódzkiej oraz rolą, jaką odgrywają w niej poszczególne komórki organizacyjne.

 

Katarzyna Wzorek z Wydziału Komunikacji Społecznej zaprezentowała uczniom zagadnienia organizacji Policji, a także statystyki dotyczące służby na rzecz porządku prawnego.  

 

Nadkom. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji przedstawiła tematykę zagrożeń wynikających z  pedofilii i pornografii w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się o problemach, które się z tym wiążą i jak ich unikać.

 

Podinsp. Joanna Kołpak Kierownik Sekcji Psychologów przedstawiła ogólne warunki dobru do służby w Policji. Młodych ludzi interesowały kryteria i cechy, które powinny charakteryzować przyszłego policjanta. Omówiła również kwestie funkcjonowania negocjatorów policyjnych.

 

Trzecioklasiści mieli natomiast okazję wysłuchać nadkom. Waldemara Pieniowskiego z Wydziału Ruchu Drogowego, który przedstawił kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przedstawiona przez niego prezentacja dotycząca głównie brawurowej jazdy młodych kierowców na pewno na długo pozostanie w pamięci młodych ludzi.

 

W związku z tym, że są to przyszli maturzyści, podinsp. Zdzisław Gancarz z Sekcji Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia przedstawił najważniejsze informacje dotyczące wymagań, jakie musi spełniać kandydat do pracy w Policji i zasad na podstawie których dobór jest prowadzony.

 

Na koniec nadkom. Mariusz Skiba Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka w Policji przedstawił interesującą prezentacje dotyczącą 90 lat polskiej Policji.

 

Wizyta pozwoliła przybliżyć uczniom zagadnienia służby policyjnej, a także znaleźć odpowiedzi na pytania, które często stawiają młodzi ludzie. Wielu z uczestników spotkania planuje w przyszłości podjąć wyzwanie w zawodzie policjanta.

 

Klasy „policyjne” w Liceum Ogólnokształcącym w Tyczynie działają na podstawie porozumienia komendanta wojewódzkiego Policji z samorządem powiatu rzeszowskiego z marca 2005 r. Poszerzenie  oferty edukacyjnej liceum spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Naukę podejmują tutaj również młodzi ludzie pochodzący z odległych stron z Podkarpacia, a nawet kraju.

 

Powrót na górę strony