Współpraca z instytucjami pozarządowymi i szkołami

Spotkanie Członków Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

Data publikacji 18.12.2017

W czwartek, w auli komendy wojewódzkiej odbyło się spotkanie połączone z uroczystym opłatkiem zorganizowanym przez rzeszowski oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Stowarzyszenie to pełni szczególną rolę w środowisku policyjnym, zajmując się upamiętnieniem funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W skład Stowarzyszenia wchodzą głównie członkowie rodzin, których bliscy byli ofiarami totalitaryzmów, komunistycznego i nazistowskiego. Warto przypomnieć, że tylko w Miednoje, w masowych grobach, znajdują się szczątki sześciu tysięcy policjantów zamordowanych przez NKWD. Kilkuset spośród nich miało związek z Podkarpaciem. Urodzili się tutaj, bądź pełnili tu służbę.

Podczas spotkania, historię Stowarzyszenia oraz jego cele i sprawy bieżące przedstawił przewodniczący oddziału Adam Matuszek. Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewózkiej Policji w Rzeszowie, mł. insp. Mariusz Skiba scharakteryzował główne przedsięwzięcia podkarpackiej Policji planowane w związku z Jubileuszem 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz obchodów 100-lecia Policji w 2019 r.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja prof. Małgorzaty Sochackiej nauczycielki historii Liceum Ogólnokształcącego w Tyczynie z elementami edukacji ogólnopolicyjnej. Przedstawiła ona dorobek swoich podopiecznych, laureatów I edycji konkursu Komendy Głównej Policji i Instytutu Pamięci Narodowej  pn. „Policjanci w Służbie Historii”. Podczas spotkania wyświetlony został film – efekt pracy uczniów liceum w ramach tego konkursu – upamiętniający postać aspiranta Policji Państwowej Jana Krawczyka.

W spotkaniu, obok członków Stowarzyszenia, brali udział: Naczelnik Wydziału Prewencji KWP– mł. insp. Piotr Kluz. Obecny był również ks. Marek Buchman, duszpasterz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Policyjne Związki Zawodowe reprezentował asp. szt. Mieczysław Klimek – wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego oraz sierż. szt. Monika Skawińska-Berkowicz.