Aktualności

O nieznanych kartach historii Policji - na konferencji "Policja dla Polski Niepodległej"

Data publikacji 05.10.2018

Powstanie Policji, jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa w demokratycznym świecie, ściśle łączy się z odzyskaniem niepodległości. W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości, w Zamku Dzikowskim, odbyła się konferencja z wernisażem fotografii i dokumentacji historycznej pod tytułem „Policja w służbie Niepodległej". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, emeryci policyjni, studenci oraz uczniowie klas mundurowych.

W związku z przypadającymi w tym roku obchodami jubileuszowej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu zorganizowali konferencję pn. ”Policja dla Polski Niepodległej”. Połączona została z wernisażem fotografii i dokumentacji historycznej „Policja w służbie Niepodległej”. Celem spotkania było przypomnienie ważnych aspektów historycznych m.in. działalności i roli Policji Państwowej w historii II Rzeczypospolitej oraz przybliżenie uczestnikom roli i zakresu działań współczesnej formacji.

Konferencję rozpoczął Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Stanisław Sekuła. Przywitał zaproszonych gości - Zastępcę Prezydenta Miasta Tarnobrzega Annę Pekar, Komendanta Straży Miejskiej w Tarnobrzegu Piotra Sawę, Naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Tarnobrzegu Marka Bukałę, Dyrektora Muzeum Historycznego Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu dr hab. Tadeusza Zycha, przedstawicieli władz samorządowych powiatu tarnobrzeskiego, dr Annę Zych dziekana Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Jacka Sadrakułę dyrektora Euro-Szkoły Bis w Tarnobrzegu, podkom. dr Marcina Dziubaka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, przedstawicieli związków emerytów i rencistów oddz. w Tarnobrzegu, nauczycieli, studentów oraz uczniów klas mundurowych.

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał podinsp. Stanisław Sekuła, który w swoim wystąpieniu „Policja w Polsce, zarys historii”, omówił początki tworzenia formacji stojącej na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego od czasów Piastów do okresu międzywojennego. Następnie dr hab. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu, przedstawił historię tworzenia Policji Państwowej w 1919 roku. Podkreślił, że dzięki ofiarnej służbie, funkcjonariusze w okresie międzywojennym, swoim zaangażowaniem i ciężką pracą, zdobyli szacunek ówczesnego społeczeństwa.

Kolejnym prelegentem był naczelnik Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu nadkom. Rajmund Murek, który w prezentacji multimedialnej przedstawił współczesną rolę Policji, jej strukturę oraz zadania.

Podkom. dr Marcin Dziubak, specjalista Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, omówił prezentowany wernisaż fotografii ukazujący działalność Policji Państwowej na Podkarpaciu w okresie międzywojennym.

 

  • podinsp. Stanisław Sekuła Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu
  • policjanci KMP w Tarnobrzegu
  • funkcjonariusze policji
  • konderencja Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu
  • uczniowie klasy policyjnej
  • studenci PWSZ w Tarnobrzegu
  • dr hab. Tadeusz Zych Dyrektor Muzeum HistorycznegoZamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu
  • zdjęcie tarnobrzeskich policjantów maj 1933r
  • wystawa fotograii policjantów II Rzeczpospolitej
Powrót na górę strony