74 rocznica Operacji Karpacko-Dukielskiej - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

74 rocznica Operacji Karpacko-Dukielskiej

Data publikacji 08.10.2018

Delegacja krośnieńskiej Policji uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 74 rocznicę Operacji Karpacko – Dukielskiej. Obchody jednej z najbardziej krwawych bitew II wojny światowej na ziemiach polskich, odbyły się na cmentarzu wojennym w Dukli oraz w Słowacji.

Krośnieńscy policjanci wzięli udział w obchodach upamiętniających jedno z najkrwawszych starć zbrojnych, które rozegrało się w Polsce podczas II wojny światowej. Zacięte walki państw sojuszniczych z hitlerowską armią toczyły się od września do listopada 1944r. na dukielszczyźnie oraz w rejonie słowackiego Presova. Jedna z pancernych potyczek miała miejsce w rejonie Chyrowej, która ze względu na jej dramatyczny przebieg została nazwana bitwą w „Dolinie Śmierci”. Według historyków walki o Przełęcz Dukielską pochłonęły blisko 100 tys. ofiar.

Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przywołano podczas uroczystości, które zorganizowano 4 i 5 października na cmentarzu wojennym w Dukli oraz w Słowacji. Wśród kombatantów, samorządowców oraz międzynarodowych środowisk kultywujących pamięć historyczną regionu, nie zabrakło policjantów. Krośnieńską jednostkę reprezentował Komendant Miejski Policji mł. insp. Leszek Buryła, któremu towarzyszył szef dukielskich funkcjonariuszy kom. Jerzy Szwast.

Delegacje złożyły wieńce w miejscach spoczynku poległych żołnierzy. Podniosły apel poległych przeszywała seria wystrzałów salwy honorowej, na chwałę bohaterom oraz ku pamięci pokoleniom żyjącym w wolnej od wojny Europie.