Wydarzenia

II edycja programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” z przemyską policją

Data publikacji 17.09.2018

Program „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” realizuje Strategię Społecznej Odpowiedzialności Nauki zapoczątkowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W programie realizowane są zajęcia edukacyjne, badawcze lub popularyzatorskie na istniejących lub nowo powstałych Uniwersytetach Trzeciego Wieku. UTW umożliwiają upowszechnienie najnowszych dokonań nauki wśród słuchaczy, zachęcając ich do większej aktywności intelektualnej, społecznej i kulturalnej. W to przedsięwzięcie włączyli się również przemyscy policjanci.

Celem projektu jest zmotywowanie osób starszych, z racji wieku będących najczęściej biernymi zawodowo i nierzadko zmarginalizowanymi społecznie, do podjęcia trudu nauki, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności praktycznych. Projekt w szczególności ma na celu przybliżenie specyfiki badań naukowych, popularyzację wiedzy naukowej z dziedzin, które pozwalają osobom starszym w pełni uczestniczyć w życiu publicznym tj. m.in. technologie informacyjne i kompetencje językowe.

Seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z terenu całego województwa spotkali się w piątek w auli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu z  asp. szt. Magdaleną Stecurą i mł. asp. Martą Fac z Wydziału Prewencji przemyskiej komendy. Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, ale także zwiększenie świadomości osób starszych i przekazanie im informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.

W ostatnim czasie oszuści wyłudzają od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Dlatego też mł. asp. Marta Fac rozmawiała z seniorami o tym, jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Aby seniorzy wiedzieli, jak ustrzec się przed zagrożeniami, funkcjonariuszka opowiedziała m.in. o metodach działania oszustów, którzy często podają się za „wnuczka, kuzyna, znajomego lub policjanta CBŚ”. Poruszono również kwestię bezpieczeństwa na drodze i noszenia elementów odblaskowych, szczególnie teraz kiedy zbliża się pora jesienna.

Asystent Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, asp. sztab. Magdalena Stecura  poruszyła temat przemocy w rodzinie, omówiła szczegółowo cechy charakterystyczne i rodzaje przemocy. Zaprezentowała sposób wdrażania procedury Niebieskiej Karty i omówiła na czym ona polega.

Seniorzy wysłuchali też porad dotyczących tego, jak ustrzec się przed włamaniem do mieszkania. Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania i przekazana wiedza pozwoli im w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji.

Poinformowano seniorów, by kontaktowali się ze swoimi dzielnicowymi, których dane znajdą na stronie internetowej podkarpackiej policji w odpowiednich zakładkach w zależności w jakim rejonie naszego województwa mieszkają.

PWSW/mf
 

  • Foto. PWSW
  • Foto. PWSW
  • Foto. PWSW
  • Foto. PWSW
  • Foto. PWSW
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. PWSW
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. PWSW
Powrót na górę strony