Wydarzenia

Przemyskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Data publikacji 15.05.2019

Już od 20 lat, obchodzony jest w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 5 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwu różnorodności i pokazywanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Kluczowe w tym przypadku jest również zwracanie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne czy kulturalne, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego życia.

Dzień Godności jest właściwie najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku dla całego środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną: samych osób, ich rodzin, przyjaciół i terapeutów. Tegorocznym hasłem przewodnim przemyskich obchodów święta było: „Jestem. Potrafię. Tworzę”. 

Uroczyste otwarcie Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyło się wczoraj, o godz. 10 pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z  Medyki korowód przeszedł ulicami Przemyśla wprost na Zamek Kazimierzowski.

Na scenie w zamku wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu przedstawili niezwykle wzruszający program artystyczny, a po nim wręczono wyróżnienia „Anioł Stróż” PSONI - otrzymały je osoby i instytucje szczególnie wspierające inicjatywy podejmowane dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W tym wyjątkowym dniu uczestniczyli również funkcjonariusze przemyskiej komendy.

mf

 

 • Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
  Foto. KMP Przemyśl
 • Foto. KMP Przemyśl
 • Foto. KMP Przemyśl
 • Korwód
  Foto. KMP Przemyśl
 • Foto. KMP Przemyśl
 • Orkiestra
  Foto. KMP Przemyśl