Akcja "Bezpieczny Przejazd" - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Akcja "Bezpieczny Przejazd"

Data publikacji 10.09.2019

Przemyscy policjanci uczestniczyli dziś w działaniach „Bezpieczny przejazd”. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei wręczali ulotki „Nigdy nie jeżdżę po ALKOHOLU” oraz odblaski, których piesi powinni używać, gdy poruszają się po zmroku.

W dzisiejszych działaniach uczestniczyli policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Już przed godz. 8, na przejeździe kolejowym przy ul. Wernerus-Neumann Heidi, policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei w Przemyślu wręczali kierowcom, rowerzystom oraz pieszym odblaski i oraz ulotki  „Nigdy nie jeżdżę po ALKOHOLU” .

Działania przypominają, że obowiązkiem jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem, bo tylko takie zachowanie gwarantuje bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i w rejonach torowiskach.

 
Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa (informacje ze strony internetowej kampanii "Bezpieczny przejazd"):

1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy, zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn o około 1 metr z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach, jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

mf

 

 • Akcja Bezpieczny Przejazd
  Foto. KMP Przemyśl
 • Akcja Bezpieczny Przejazd
  Foto. KMP Przemyśl
 • Akcja Bezpieczny Przejazd
  Foto. KMP Przemyśl
 • Akcja Bezpieczny Przejazd
  Foto. KMP Przemyśl
 • Akcja Bezpieczny Przejazd
  Foto. KMP Przemyśl
 • Akcja Bezpieczny Przejazd
  Foto. KMP Przemyśl