Wydarzenia

Dzielnicowi uczyli dzieci zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Data publikacji 21.06.2017

Przed nami wakacje, a wraz z nimi czas urlopów, wyjazdów i wypoczynku nad wodą. Dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przypominali uczniom o czym warto pamiętać, aby wypoczynek był bezpieczny. Prowadzone akcje informacyjno-edukacyjne „Bezpieczne Wakacje”, „Jesteś świadomy, Jesteś bezpieczny” objęło 720 uczniów ze szkół powiatu tarnobrzeskiego. Ich celem była popularyzacja bezpieczeństwa uczniów podczas wypoczynku nad wodą oraz udzielania pomocy przedmedycznej.

Przez dwa miesiące dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu prowadzili akcję prewencyjną promującą bezpieczny wypoczynek nad wodą, oraz nauki udzielania pomocy przedmedycznej. Akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczne Wakacje”,” Jesteś świadomy-Jesteś bezpieczny” objęła uczniów szkół podstawowych  z miasta i powiatu tarnobrzeskiego. Patronat programu prewencyjnego objął: Starosta Tarnobrzeski, Prezydent Miasta Tarnobrzega, burmistrzowie i wójtowie powiatu tarnobrzeskiego oraz  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Do akcji włączyli się również strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z tarnobrzeskiego osiedla Sobów przy udziale przedstawicieli Wodnego Pogotowia Ratunkowego Grupa Podkarpacka.  

Dzielnicowi: st. asp. Jacek Trzeciak wspólnie z mł.asp. Małgorzatą Perczyńską i sierż. szt. Małgorzatą Paprocką rozmawiali z uczniami o zagrożeniach podczas wypoczynku nad wodą oraz przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kąpieli nad jeziorem i nad morzem.

Apelowali do uczniów, aby pamiętali, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Uczniowie mogli nauczyć się na zakupionych fantomach pomocy przedmedycznej. W akcji udział wzięło 720 uczniów. Wszystkie spotkania odbywały się na terenie Jeziora Tarnobrzeskiego. Na dzieci czekały atrakcje w postaci pokazu sprzętu policyjnego, przejażdżki radiowozem i łodzią oraz grill ze smacznymi kiełbaskami.

Policjanci ostrzegają:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

Powrót na górę strony