Wydarzenia

Pamiętajmy o obowiązkach wobec psów

Data publikacji 11.05.2018

Policjanci przypominają, że pies nie jest jedynie najlepszym przyjacielem człowieka, ale jego posiadanie wiąże się także z konkretnymi obowiązkami. Decydując się na posiadanie czworonożnego pupila musimy zapewnić mu odpowiednie warunki i opiekę.

Zapewnienie odpowiednich warunków bytowych

Zapewnienie przez właściciela swojemu psu odpowiednich warunków bytowych wynika z przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Pomieszczenie, w którym przebywa zwierzę ma chronić przed zimnem, upałem oraz opadami atmosferycznymi.  Zapewniać należy dostęp do światła dziennego oraz swobodę poruszania się. Niedozwolone jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała bądź cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Wymagane jest karmienie oraz pojenie zwierzęcia. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. 

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie psa powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku.

Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także wydane na jej podstawie przez rady gmin regulaminy utrzymania czystości i porządku, regulaminy przewoźników oraz ustawa o ochronie zwierząt nakładają na osoby posiadające zwierzęta szereg obowiązków takich jak:

  • prowadzenie psa na smyczy lub na smyczy i w kagańcu,
  • niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej,
  • niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, boisk szkolnych i obiektów sportowych,
  • usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta,
  • zapewnienie odpowiednich warunków podczas transportu,

Agresywne rasy psów

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 28 kwietnia 2003 r. wydał rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003r.). Utrzymanie psa, który należy do jednej z wymienionych ras wymaga zezwolenia właściwego organu gminy. Rasy uznane za agresywne to:

  • amerykański pit bull terrier,
  • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
  • buldog amerykański,
  • dog argentyński,
  • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
  • tosa inu,
  • rottweiler,
  • akbash dog,
  • anatolian karabash,
  • aoskiewski stróżujący,
  • owczarek kaukaski.

Ważne przepisy prawne

Kodeks cywilny

Obowiązujący kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe:

art. 431 § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

 

Kodeks wykroczeń

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

Wałęsające się psy

Niestety często, szczególnie w terenach wiejskich, można zauważyć psy, które luźno biegają. Tym samym stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym, wyrządzają szkody w mieniu, a przede wszystkim mogą zaatakować inne osoby lub zwierzęta.

Pamiętajmy, że sygnały o bezpańskich wałęsających się psach można przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub dzielnicowemu obsługującemu dany rejon służbowy. Dane osobowe i kontaktowe dzielnicowych można znaleźć tutaj lub korzystając z bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda”.

 

Powrót na górę strony