Wydarzenia

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Aspiranta Jana Wojdyłę w Tarnogórze

Data publikacji 09.11.2019

8 listopada na Placu Pamięci w Tarnogórze uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową Aspiranta Policji Państwowej Jana Wojdyły, który w 1940 r. został zamordowany na Wschodzie. Jego szczątki spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. W uroczystości wzięli udział policjanci na czele z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarnych, organizacji pozarządowych i lokalnych instytucji.

Inicjatorem i organizatorem upamiętnienia było Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry, Szkoła Podstawowa w Tarnogórze, Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnogórze, Rada Sołecka Wsi Tarnogóra oraz OSP w Tarnogórze.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Policji, wśród nich mł. insp. Stanisław Sekuła Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, mł. insp. Zenon Wierzchowski Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku, mł. insp. Leszek Buryła Komendant Miejski Policji w Krośnie oraz leżajscy policjanci. Obecni byli także przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i lokalnych instytucji, wśród nich Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek i Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel. Nie zabrakło również członka rodziny zamordowanego w osobie Stanisława Wojdyły.

Ceremonię uświetniły poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnogórze oraz Historyczny Sztandar Stronnictwa Ludowego z 1935 roku.     

Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie swoje przemówienia wygłosili zaproszeni goście. W imieniu Policji głos zabrał podkom. Jan Kucło, który przypomniał jak wielką cenę zapłacili funkcjonariusze Policji Państwowej za wierną służbę ojczyźnie. Po wystąpieniach poszczególnych prelegentów nastąpiło poświęcenie krzyża na Placu Pamięci oraz odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Aspiranta Policji Państwowej Jana Wojdyłę.

Aspirant Jan Wojdyło urodzony w Tarnogórze 9 października 1898 r. Służbę w Policji rozpoczął w 1922 r. jako starszy posterunkowy Policji Państwowej. We wrześniu 1939 r. pełnił służbę na Posterunku Policji w Dukli. Żył z rodziną i wychowywał swoje dzieci w duchu patriotycznym, w miłości do Ojczyzny. W obliczu II wojny światowej 1939 roku opuścił swój dom rodzinny stając w obronie ojczyzny i nigdy już do niego nie wrócił. Losy jego, jak i innych policjantów, którzy znaleźli się 17 września 1939 r. na wschodnich terenach Rzeczypospolitej były tragiczne. Dostał się do niewoli sowieckiej. Przez służby NKWD zamordowany w 1940 r. i zakopany w zbiorowej mogile.

Pierwszą część ceremonii zakończył Apel Pamięci prowadzony przez Katarzynę Maczuga-Hammer wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Tarnogórze oraz złożenie wieńców przez poszczególne delegacje.

Nastepnie, z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Tarnogórze odbyła się akademia, podczas której zaproszeni goście, wspólnie z uczniami, odśpiewali hymn państwowy. Później wszyscy mogli wsłuchać się w patriotyczne wiersze i pieśni w wykonaniu wychowanków tej szkoły.  

  • Fotografia kolorowa, na niej tablica upamiętniająca Aspiranta Jana Wojdyłę
  • Fotografia kolorowa na niej przedstawiciele Policji, parlamentarzystów, rodziny oraz władz samorządowych odsłaniające tablice upamiętniającą Aspiranta Jana Wojdyłę.
  • Fotografia kolorowa na niej delegacja Policji z wiązankami i wieńcem  przed złożeniem ich przy tablicy upamiętniającej Aspiranta Jana Wojdyłę.
  • Fotografia kolorowa na niej Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie składający wiązankę przed tablicą upamiętniającą Aspiranta Jana Wojdyło.
  • Fotografia kolorowa na niej Komendant Miejski Policji w Krośnie oddający honor.
  • Delegacja z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku w osobach podinsp. Zenon Wierzchowski Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku, asp. szt. Janusz Płatek Komendant Komisariatu Policji w Nowej Sarzynie, podkom. Jan Kucło Specjalista Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Leżajsku
  • Fotografia kolorowa na niej przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na akademię z okazji Święta Niepodległości do Szkoły Podstawowej w Tarnogórze.