Wydarzenia

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczenstwa w powiecie sanockim- podsumowanie roczne

Data publikacji 21.09.2017

To już rok, jak mieszkańcy naszego województwa za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Aby sprostać oczekiwaniom wprowadzono zmiany, dzięki którym osoby korzystające z aplikacji mają więcej możliwości. W ciągu 12 miesięcy sanoccy policjanci odnotowali blisko 1700 zgłoszeń. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, wiele z nich się potwierdziło.

20 września mija rok, od kiedy na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

W ciągu roku w powiecie sanockim odnotowano bisko 1700 zgłoszeń. Dużą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. nieprawidłowe parkowanie - 1032, przekraczanie dozwolonej prędkości - 150 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa - 90. Do drugiej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 213 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją - 12.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 685, natomiast  969 nie potwierdziło się. Obecnie 3 nowe zgłoszenia czekają na sprawdzenie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób, które korzystają z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wprowadzono modyfikację i rozbudowano kategorie. Podczas nanoszenia zgłoszenia mamy teraz możliwość dopisania oprócz daty i godziny zdarzenia, również porę dnia oraz dzień tygodnia. Mamy także możliwość dodania krótkiego komentarza oraz dołączenia nawet 3 plików, o maksymalnej wielkości 5 MB. Wprowadzona w tym zakresie modyfikacja ułatwi policjantom weryfikację zgłoszenia.

Dodatkowo do aplikacji dodano nowe statusy - „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. I tak, „potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń jest 17, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 9. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Powrót na górę strony