Wydarzenia

Dzielnicowy bliżej nas

Data publikacji 02.02.2017

Coraz częściej słyszymy o roli dzielnicowego i o tym, jak ważną funkcję pełni. Dzielnicowy, to policjant „pierwszego kontaktu”, który dba o bezpieczeństwo mieszkańców w swoim rejonie służbowym. Każdy może zwrócić się do niego o pomoc. Dzięki temu, że pełnią służbę obchodową, często są pierwsi na miejscu zdarzenia. Nawet po służbie nie przestają być policjantami. Pomagają ludziom, ale nie tylko.

Dzielnicowy to policjant, który pełniąc służbę obchodową zna swój rejon i jego mieszkańców, a także ich problemy. Dzielnicowy musi posiadać informacje o miejscach niebezpiecznych w swoim regionie - gdzie one występują i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy. Musi też znać osoby, szczególnie te z kryminalną przeszłością, które mieszkają na podległym mu terenie, znać ich tryb życia po to, aby mieć wiedzę, czy ewentualnie mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych. Dzielnicowi pomagają osobom dotkniętym przemocą, a także realizują program zwalczania i zapobiegania przestępstwom. W szkołach prowadzą pogadanki dla uczniów na temat bezpieczeństwa i spotykają się z ich rodzicami. 

Dzielnicowi pomagają ludziom, którzy potrzebują pomocy. Dzięki swojej czujności często też zatrzymują nietrzeźwych kierowców. Sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Nawet, gdy nie są akurat w służbie, nie przestają być policjantami. 

  • W styczniu ubiegłego roku dzielnicowy z Posterunku Policji w Czudcu podczas obchodu miejscowości Niebylec zauważył samochód, który stał na chodniku. Gdy podszedł do volkswagena zauważył za kierownicą mężczyznę, z którym trudno było nawiązać kontakt. Policjant zorientował się, że zaobserwowane objawy mogą być związane z udarem. Funkcjonariusz natychmiast udzielił mu niezbędnej pomocy przedmedycznej i wezwał pogotowie ratunkowe. Przypuszczenia policjanta potwierdził lekarz pogotowia, który stwierdził, iż mężczyzna doznał udaru mózgu. 62-letniego mieszkańca powiatu krośnieńskiego przewieziono do szpitala. 
  • W połowie stycznia br. dzielnicowy ze Strzyżowa zauważył ciężarową scanię, która na ulicy Spółdzielczej w Strzyżowie uderzyła w barierę ochronną, po czym pojazd odjechał. Policjant pojechał za samochodem, podając kierowcy sygnał do zatrzymania. Jednak kierujący nie reagował na polecenia funkcjonariusza. Na ulicy Łukasiewicza policjant zatrzymał scanię. W trakcie rozmowy dzielnicowy nabrał podejrzeń co do stanu trzeźwości kierowcy ciężarówki. Zbadał 51-latka na alkomacie, urządzenie wskazało w jego organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Ponadto kierowca miał zatrzymane uprawnienia do kierowania.  

Od 15 września 2016r. dostępna jest aplikacja mobilna "Moja Komenda". Umożliwia ona wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. 

Powrót na górę strony