Aby droga do szkoły była bezpieczna - Efekty pracy drogówki - Policja Podkarpacka

Efekty pracy drogówki

Aby droga do szkoły była bezpieczna

Data publikacji 06.09.2018

Policjanci ruchu drogowego odwiedzili dziś dzieci z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Zaczerniu. W ramach działań "Bezpieczna droga do szkoły" opowiedzieli najmłodszym o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły. Pod okiem policjantów i pod opieką nauczycieli dzieci sprawdziły zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, bezpiecznie przechodząc przez przejście dla pieszych.

Każdego roku, na początku września policjanci spotykają się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego, aby opowiedzieć o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo w drodze do szkoły czy przedszkola. Spotkania takie odbywają się w ramach kampanii "Bezpieczna droga do szkoły".

Dziś funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odwiedzili dzieci z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Zaczerniu. Na szkolnym placu kom. Paweł Grześ opowiedział dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły. Szczególną uwagę zwrócił na to, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej.

Kolejna część lekcji bezpieczeństwa w ruchu drogowym odbyła się już przy pobliskim przejściu dla pieszych. Pod opieką nauczycieli i pod czujnym okiem policjantów, którzy wstrzymywali ruch, najmłodsi sprawdzali w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę i bezpiecznie przechodzili przez przejście.

Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z policjantami jeszcze raz omówiły zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i przechodzenia przez przejście dla pieszych. Kom. Renata Bednarska i asp.szt. Marcin Skoczylas rozdali rozdali wszystkim uczestniczącym w spotkaniu, a także ich wychowawcom odblaskowe opaski i przypomnieli, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych.

Policjanci przypominają rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Więcej o działaniach "Bezpieczna droga do szkoły" tutaj.