Aktualności

Zainaugurowano kampanię "Łapki na kierownicę" - nie korzystaj z telefonu, gdy kierujesz!

Data publikacji 14.06.2017

„Łapki na kierownicę” to ogólnopolska kampania, której głównym celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z korzystania z telefonu komórkowego podczas kierowania samochodem. Dzisiaj w Krasnem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie spotkali się z dziennikarzami. Podczas briefingu omówili najważniejsze zasady właściwego zachowania na drodze.

Dziś, na parkingu przy stacji paliw w Krasnem, odbyła się konferencja prasowa promująca kampanię „Łapki na kierownicę". Celem tej kampanii jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu. Wielu kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy, czyta, a nawet pisze wiadomości tekstowe. Takie zachowanie nawet sześciokrotnie zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze. Jest to niebezpieczne dla kierującego i pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu - chociażby po to, by sprawdzić kto dzwoni - zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 100 km/h, pokonuje on nawet 140 metrów. Średnio 12 sekund zajmuje wybranie numeru telefonu, w tym czasie -  przy prędkości 100 km/h - kierowca może pokonać 330 metrów.

Pomimo tego liczba kierowców łamiących prawo w tym zakresie rośnie. Niewłaściwe zachowanie kierujących jest wyraźnym sygnałem do wprowadzenia działań motywujących do zmiany złych drogowych nawyków. Dlatego ruszamy z ogólnopolską kampanią „Łapki na kierownicę”. Dzisiaj podczas kontroli drogowych, policjanci przypominali o prawidłowym zachowaniu oraz rozdawali ulotki z informacjami, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą używanie telefonu podczas jazdy. Na końcu broszury znajduje się krótki test, który pomoże kierowcy sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie, i tym samym przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.

"Poprzez takie akcje będziemy chcieli dotrzeć nie tylko do kierujących, którzy znaczną część swojego czasu spędzają za kierownicą. To przesłanie do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podnosimy świadomość kierujących dotyczącą bezpiecznego i poprawnego poruszania się po drodze i przestrzegania przepisów w ruchu drogowym"- na co podczas briefingu zwrócił uwagę podkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Policjant apelował również o rozwagę podczas nadchodzącego długiego weekendu oraz zbliżających się wakacyjnych wyjazdów. 

Ponadto, do kampanii włączyła się firma Neptis S.A., która jest operatorem komunikatora „Yanosik”. W czasie trwania kampanii, do 25 czerwca, w momencie kiedy kierujący pojazdem, który ma uruchomioną aplikację „Yanosik” i w tym momencie odbierze telefon otrzyma komunikat ostrzegawczy przed korzystaniem z telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Od stycznia do maja 2017 roku na terenie województwa podkarpackiego, 2860 kierowców zostało ukaranych mandatem za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem.

Przypominamy, że za korzystanie podczas jazdy z telefonu przez kierującego funkcjonariusz może nałożyć mandat karny w wysokości 200 zł  lub skierować wniosek o ukaranie kierującego do Sądu. Konto kierowcy powiększy się o 5 punktów karnych.

Ładowanie odtwarzacza...