Wydarzenia

Sukces przewodnika psa z rzeszowskiej komendy

Data publikacji 29.09.2018

Sukcesem zakończył się udział przewodnika z psem służbowym wyszkolonym do wykrywania zapachów narkotyków z rzeszowskiej komendy. Wzięli udział w szkoleniu zespołów przewodników psów służbowych. Szkolenie zorganizował Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. Uczestniczyły w nim zespoły, przewodnik i pies służbowy, z formacji mundurowych z całego kraju. Rzeszowski zespół okazał się najlepszy w swojej kategorii wyprzedzając kilkanaście innych zespołów.

Szkolenia organizowane są cyklicznie przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. W szkoleniu, które odbyło się w Sulejowie, w dniach od  24 - 26 września, uczestniczyły zespoły przewodników z psami patrolowo - tropiącymi, patrolowymi, wyszkolonymi do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych, z Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, Straży Miejskiej i Policji. Szkolenie prowadzili instruktorzy z Policji, Służby Celno - Skarbowej oraz Związku Instruktorów.

W tej edycji szkolenia uczestniczył zespół z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w składzie: sierż. sztab. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, który wyszkolony jest do wykrywania zapachów narkotyków. W swojej kategorii, pod okiem instruktorów, zespoły doskonaliły współpracę przewodnika z psem, rozróżnianie zapachów i pracę węchową psa. Po zakończeniu szkolenia okazało się, że najwyżej oceniony został zespół z rzeszowskiej komendy. Okazał się lepszy od 11 innych zespołów w tej kategorii. 

Rzeszowski zespół tworzyli przewodnik psa, sierż. sztab. Bartłomiej Ciupak i pies Krak. Funkcjonariusz na co dzień pełni służbę w wydziale wywiadowczo - interwencyjnym w komendzie miejskiej w Rzeszowie. Od czterech lat jest przewodnikiem psów służbowych. Pod jego opieką są dwa psy, wyszkolony do wykrywania zapachów narkotyków Krak i patrolowo - tropiący Alf.

Krak jest 3-letnim psem, a od dwóch lat wspiera policjantów w pracy swoim węchem i umiejętnościami. Został zakupiony ze środków przekazanych przez Prezydenta Rzeszowa na Fundusz Wsparcia Policji. 

Zwycięstwo sierż. sztab. Bartłomiej Ciupak, przy tak licznej konkurencji, ocenił jako duży sukces, dający wiele satysfakcji. Było to również kolejne doświadczenie, zarówno dla niego jak i psa, dające motywację do dalszej pracy.

Powrót na górę strony