Uważajmy na zwierzęta na drodze - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Uważajmy na zwierzęta na drodze

Data publikacji 30.10.2019

Policjanci ostrzegają kierowców przed zagrożeniem ze strony dzikiej zwierzyny leśnej. Apelują, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, aby poruszając się po drogach, prowadzących przez tereny leśne, zachować szczególną ostrożność.

Od początku września tego roku dębicka policja odnotowała 17 zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej. W związku z nasileniem się tego typu zdarzeń, funkcjonariusze apelują o szczególną ostrożność w czasie jazdy po drogach prowadzących przez lasy i pola. Policjanci przypominają o zwracaniu uwagi na znaki drogowe, ostrzegające o zagrożeniach ze strony zwierzyny leśnej. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dębicy podpowiadają, jak chronić się przed zdarzeniami drogowymi z udziałem dzikich zwierząt.

  • należy bacznie obserwować pobocza drogi,
  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, zwłaszcza o zmierzchu i świcie, gdy zwierzyna jest najbardziej aktywna,
  • oślepione światłami reflektorów zwierzę nie ucieka, staje w bezruchu, aż do pojawienia się kolejnego bodźca, należy użyć wtedy klaksonu,
  • gdy pojawi się na drodze jedno zwierzę, należy sie spodziewać kolejnych członków stada,
  • prędkość jazdy należy dostosować tak, aby w sytuacji zagrożenia bezpiecznie wyhamować pojazd.     

Podczas zistniałego zdarzenia z udziałem zwierzyny leśnej należy włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać policję. Pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne, jak również nie mamy pewności, czy nie jest zarażone wścieklizną.