Wydarzenia

Akcja PASY

Data publikacji 08.05.2009

Dzisiaj, po raz drugi w tym roku jarosławscy policjanci prowadzą akcję pod kryptonimem PASY. Podczas kontroli drogowych policjanci zwracać będą uwagę, czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy. Policjanci sprawdzą czy kierowcy, podczas przewożenia dzieci w pojazdach stosują foteliki i siedziska.Niezapinanie pasów bezpieczeństwa jest jedną z przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

Dzisiaj,  po raz drugi w tym roku jarosławscy policjanci prowadzą akcję pod kryptonimem PASY.  Podczas kontroli drogowych policjanci zwracać będą uwagę, czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy. Policjanci sprawdzą czy kierowcy,  podczas przewożenia dzieci w pojazdach stosują foteliki i siedziska. Niezapinanie pasów bezpieczeństwa jest jedną z przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

Z policyjnych statystyk wynika, że blisko 10 procent jeżdżących samochodami nie zapina pasów. Według danych Komisji Europejskiej niezapinanie pasów jest trzecią, po nadmiernej prędkości i jeżdzie pod wpływem alkoholu najczęstszą przyczyną występowania śmiertelnych wypadkow drogowych.


Wszyscy mamy obowiązek zapinania pasów podczas jazdy samochodem, który jest w nie wyposażony. Od obowiązku zapinania pasów zwolnione są osoby, które posiadają zaświadczenie lub orzeczenie  lekarskie o przeciwwskazaniu używania pasów. Kierujący samochodem, w którym przewożony pasażer nie zapiął pasów może być również ukarany. Chyba, że uprzedził pasażera o obowiązku zapinania pasów. Wtedy odpowiada sam pasażer.  Za brak zapiętych pasów, policjanci mogą ukarać kierowcę, pasażera  mandatem karnym w kwocie 100 złotych. Dodatkowo kierowca może otrzymać 2 pkt karne.Gdy kierowca przewozi dziecko bez fotelika otrzyma mandat karny w kwocie 150 złotych i 3 pkt. karne.

Art. 39  Prawa o ruchu drogowym reguluje te kwestie :

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy: 
  1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,
  2) kobiety o widocznej ciąży,
  3) kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,
  4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
  5) policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej,
  6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych,
  7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,
  8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,
  9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.
Dziecko przewozi się w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym właściwym warunkom technicznym, jeżeli ze względu na wagę lub wzrost dziecka nie jest możliwe bezpośrednie wykorzystanie tych pasów.
Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Szczególną uwagę policjanci zwrócą na sposób przewożenia małych dzieci. Gdy pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną dziecko nie może jechać tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu (chyba że mamy możliwość wyłączenia poduszki powietrznej).


Dzieci w wieku do 12 lat i nie przekraczające 150 cm wzrostu muszą siedzieć w foteliku lub siedzisku, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.


 

  • Foto: Arch. KPP Jarosław
Powrót na górę strony