Wydarzenia

Oszukane podczas transakcji internetowych

Data publikacji 28.05.2022

Oszustwa internetowe - to obecnie jedno z najczęściej zgłaszanych przestępstw. Kolbuszowscy policjanci niemal codziennie przyjmują zawiadomienia od osób, które zostały oszukane podczas internetowych transakcji. Pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność, kiedy internetowy kontrahent prosi nas o podanie szczegółowych danych dotyczących logowania się do naszej bankowości elektronicznej.

W czwartek, do kolbuszowskiej jednostki zgłosiły się dwie mieszkanki naszego powiatu. Obydwie kobiety zostały oszukane podczas transakcji internetowych. Jedna z pokrzywdzonych powiadomiła, że chciała zakupić kinkiet na popularnej platformie zakupowej. Za pośrednictwem komunikatora skontaktowała się ze sprzedawcą, który automatycznie przesłał link, prosząc ją, aby go otworzyła i wypełniła dane. Po otworzeniu linku kobieta weszła na stronę banku, gdzie wypełniła wymagane rubryki dotyczące numeru karty, daty jej ważności i pin-u.  W ten sposób z konta kobiety zniknęło kilka tysięcy złotych.

W podobny sposób została oszukana inna mieszkanka powiatu kolbuszowskiego. Kobieta wystawiła do sprzedaży, również na jednej z internetowych platform zakupowych odzież. Z jej relacji wynikało, że od razu po wystawieniu ogłoszenia o sprzedaży otrzymała wiadomości e-mailowe, że aby otrzymać zapłatę za towar musi podać m.in. numer karty i pin. Zgodnie z poleceniami - pokrzywdzona wpisała wymagane dane. Po chwili automatyczna sekretarka podała jej kod. Po wpisaniu kodu nastąpiło automatyczne przekierowanie płatności z jej rachunku bankowego na innego odbiorcę. Również i tym razem oszuści okradli kobietę na kilka tysięcy złotych.  

Policjanci apelują o ostrożność. Pamiętajmy, aby zachować szczególną czujność kiedy w trakcie transakcji internetowych ktoś prosi nas o podawanie szczegółowych informacji dotyczących danych do logowania w naszej bakowości elektronicznej.

Powrót na górę strony