Wydarzenia

Oszukani metodą na BLIKA

Data publikacji 14.07.2022

Koleżanka, przyszła bratowa, znajomy i mama – pod te osoby podszyli się wczoraj cyberprzestępcy, którzy wyłudzili pieniądze metodą na BLIKA. Czterech mieszkańców powiatu kolbuszowskiego, za pomocą komunikatorów otrzymali prośby o wygenerowanie kodu BLIK. Uwierzyli, że o pomoc finansową proszę ich znajomi i w ten sposób stracili od tysiąca do trzech tysięcy złotych.

Oszustwo na BLIK - jest jednym z popularniejszych oszustw internetowych. Polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwisach społecznościowych. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się cyberprzestępca i podszywając się pod członka rodziny lub znajomego prosi o pilną pożyczkę. Aby zrealizować swój cel namawia do wygenerowania kodu płatności telefonem, a następnie przesłania go „znajomemu”.

W ten sposób czworo mieszkańców powiatu kolbuszowskiego straciło wczoraj po południu, od tysiąca do trzech tysięcy złotych. Trzy oszukane kobiety i jeden mężczyzna złożyli w tej sprawie stosowne zawiadomienia w kolbuszowskiej  jednostce. Ze relacji pokrzywdzonych wynikało, że we wszystkich przypadkach oszuści działali w ten sam sposób. Najpierw każdy z pokrzywdzonych odebrał za pomocą komunikatora prośbę od niby znajomej osoby, o wygenerowanie kodu BLIK. W dwóch przypadkach prośba pochodziła od rzekomych znajomych, w jednym od mamy pokrzywdzonej, jeszcze w innym od przyszłej bratowej oszukanej kobiety. Pokrzywdzeni wierząc, że ich bliscy potrzebują pieniędzy wygenerowali kody BLIK i przesłali je znajomym. W ten sposób, pokrzywdzeni stracili - w dwóch przypadkach po tysiąc złotych, w jednym 1500 złotych, w kolejnym 3000 złotych.

Z przekazanych przez pokrzywdzonych informacji wynikało, że pieniądze zostały wybrane z bankomatu w innym mieście na terenie Polski.

W sprawie trwają dalsze czynności.

Policjanci apelują o ostrożność. Pamiętajmy aby weryfikować wszelkie przesłane za pomocą Internetu prośby o pożyczenie pieniędzy. Najlepiej skontaktować się ze znajomym proszącym nas o BLIK czy pożyczkę z innego telefonu i sprawdzić czy rzeczywiście potrzebuje od nas pomocy finansowej, czy może mamy do czynienia z oszustwem.

Powrót na górę strony