Wydarzenia

Areszt dla sprawcy przemocy domowej

Data publikacji 16.07.2022

Decyzją sądu, najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie 28-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego. Mężczyzna, który znęcał się na najbliższymi osobami został zatrzymany w poniedziałek przez kolbuszowskich funkcjonariuszy. Policjanci przypominają, że przemoc domowa stanowi przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej prowadzili postępowanie dotyczące podejrzenia znęcania się przez mieszkańca powiatu kolbuszowskiego nad zamieszkującymi wspólnie z nim najbliższymi osobami. W poniedziałek funkcjonariusze z wydziału kryminalnego zatrzymali 28-latka, podejrzanego o stosowanie przemocy wobec najbliższych. Mężczyzna usłyszał zarzuty.

Na podstawie zgromadzonych materiałów, Sąd Rejonowy w Kolbuszowej na wniosek policji i prokuratora, zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres dwóch miesięcy. W sprawie trwają dalsze czynności. O losie mężczyzny zadecyduje teraz sąd.

Policjanci przypominają:
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się działania, lub zaniechania wobec osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, zmuszające ją do zachowań wbrew jej woli, w szczególności narażające ją na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające Jej godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu psychicznym lub fizycznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne. Brak reakcji ofiary, jak również świadków to ciche przyzwolenie na działanie oprawcy. Taka sytuacja może doprowadzić do eskalacji agresji, a w konsekwencji tragedii. Przemoc domowa to zjawisko, które się nasila i tylko reakcja na nią może jej zapobiec. Należy pamiętać, że są instytucje, które w takich sytuacjach służą pomocą.

Pamiętaj! Jeśli jesteś ofiarą takiej przemocy, nie pozostawaj anonimowy i powiadom o tym fakcie Policję. Im wcześniej to zrobisz, tym wcześniej otrzymasz odpowiednią pomoc. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112, dzięki czemu, osoba dotknięta przemocą otrzyma natychmiastową pomoc.

Wsparcie i pomoc możesz także uzyskać m.in.
• dzwoniąc na telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002
• pisząc na e-mail: biuro@niebieskalinia.info

 

Powrót na górę strony