Wydarzenia

Sezon grzewczy - zagrożenia

Data publikacji 10.01.2023

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. O tym, jak uniknąć zagrożeń związanych z niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, rozmawiali wczoraj kolbuszowscy policjanci i strażacy z pensjonariuszami Domu Seniora w Kolbuszowej.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy najczęściej dochodzi do pożarów związanych z niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla zwanym "cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. Zagrożenie to może szczególnie dotyczyć osób starszych, samotnie mieszkających, które ze względu na wiek mogą mieć trudności z właściwą oceną zagrożeń w tym zakresie. Mając na uwadze bezpieczeństwo tej grupy osób, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej odwiedzili wczoraj seniorów z Domu Seniora w Kolbuszowej. W trakcie spotkania przekazywali informacje związane w właściwą eksploatacją urządzeń grzewczych i piecyków gazowych.

Funkcjonariusze przypomnieli o zasadach, jakich należy przestrzegać, aby uniknąć zagrożeń związanych z pożarem urządzeń grzewczych i zaczadzeniem:

 • przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić,
 • użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, w których proces spalania odbywa się zgodnie z instrukcją producenta,
 • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu,
 • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą negatywnie wpłynąć na wentylację,
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,
 • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
 • zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla i dymu

Podczas spotkania policjanci i strażacy przypominali również, jak zachować się, gdy już dojdzie do pożaru. Mówiono także o zasadach bezpieczeństwa związanych ze składowaniem materiałów opałowych.

 • zdjęcia ze spotkania z Seniorami z Domu Seniora w Kolbuszowej
 • zdjęcia ze spotkania z Seniorami z Domu Seniora w Kolbuszowej
 • zdjęcia ze spotkania z Seniorami z Domu Seniora w Kolbuszowej
Powrót na górę strony