Wydarzenia

Policyjne działania „Bezpieczne wakacje 2023”

Data publikacji 22.06.2023

Już od jutra rozpoczynają się tegoroczne wakacje. Dla policjantów jest to jednak czas wzmożonej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach. Działania funkcjonariuszy skierowane są m.in. na kontrolę miejsc wypoczynku, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Już od początku czerwca funkcjonariusze prowadzili działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym  odwiedzając m.in. uczniów ze szkół z terenu powiatu kolbuszowskiego i przypominając o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, czy też podczas zorganizowanych wyjazdów. Funkcjonariusze zachęcali do aktywnego spędzania wolnego czasu przestrzegając przed lekkomyślnymi zachowaniami. Najmłodszym przypominano numery alarmowe oraz zasady postępowania w przypadku oddalenia się od grupy, czy zgubienia się. Starszym zwracano uwagę na zagrożenia związane z niewłaściwym poruszaniem się po drogach, a także z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Policjanci przypominali także zasady bezpiecznego korzystania
z Internetu.

Również w trakcie wakacji policjanci będą odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie spotkań z młodymi ludźmi będą rozmawiać z nimi o tym co zrobić, by wakacje upłynęły bezpiecznie. Zwrócą uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także zagrożenia, jakie mogą napotkać podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą czy w górach. Nie zabraknie także informacji na temat cyberzagrożeń. Policjanci będą sprawdzać również miejsca sprzedaży alkoholu i podawania napojów alkoholowych.

Wraz z początkiem wakacji policjanci będą prowadzić wzmożone kontrole na drogach. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na  trzeźwość kierujących, przekraczanie prędkości, sposób przewożenia dzieci w pojazdach, a także pozostałe wykroczenia popełnianie przez uczestników ruchu drogowego.  

Funkcjonariusze będą również kontrolować miejsca wypoczynku nad wodą. Na terenie powiatu kolbuszowskiego największym zbiornikiem wodnym jest zalew Maziarnia w Wilczej Woli. Jest to zbiornik retencyjny, na którym obowiązuje zakaz kąpieli. Kąpać się można jedynie w wydzielonym  na  okres wakacji strzeżonym kąpielisku. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy wypoczywającym nad zalewem stosują się do obowiązujących zasad. Funkcjonariusze włączać się będą również w ogólnopolską akcję „Kreci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Policjanci  będą również prowadzić kontrole pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wakacje. Aby umówić taką kontrolę należy wcześniej skontaktować się z Referatem Ruchu Drogowego kolbuszowskiej jednostki pod nr 47 82 21 310 lub 47 82 21 350.

Powrót na górę strony