Już od czwartku akcja "Znicz 2019" - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Już od czwartku akcja "Znicz 2019"

Data publikacji 29.10.2019

Od czwartku policjanci rozpoczynają akcję „Znicz 2019”. Jak co roku funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierają się w podróż i odwiedzać będą groby swoich najbliższych. Apelujemy o bezpieczną, odpowiedzialną i ostrożną jazdę. Pieszym przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Akcja "Znicz 2019" rozpocznie się w czwartek od godz. 6 i potrwa do niedzieli, 3 listopada do godz. 22. Jak co roku głównym zadaniem policjantów w tym czasie będzie przede wszystkim dbałość o płynność i porządek ruchu. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno na głównych szlakach komunikacyjnych, jak też na lokalnych odcinkach dróg, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W tych dniach najważniejsza będzie cierpliwość i ostrożność za kierownicą.

Przypominamy, że w wielu miejscach może zmienić się organizacja ruchu. Apelujemy o to, aby zwracać uwagę na oznakowanie i polecenia policjantów. Jeśli będzie taka potrzeba, w miejscach wzmożonego ruchu lub tam, gdzie będą się tworzyć zatory, funkcjonariusze będą ręcznie kierować ruchem.Pamiętajmy, że gesty i polecenia podawane przez policjanta mają absolutny priorytet. Jeśli na skrzyżowaniu działa sygnalizacja i policjant kieruje ruchem, wiążące dla nas są jego polecenia!


W ramach działań policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:
•    na trzeźwość kierowców,
•    właściwe używanie świateł,
•    na stosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez wszystkie osoby jadące w pojazdach,
•    przekraczanie dozwolonej prędkości,
•    nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
•    wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
•    omijanie pojazdów, które utknęły w zatorze,
•    używanie telefonów komórkowych wbrew przepisom,
•    nieprawidłowe zachowanie się pieszych.
•    funkcjonariusze będą sprawdzać również, czy miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są zajmowane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia,

Utrudnienia:


W Dzień Wszystkich Świętych (1.11) największe utrudnienia w ruchu drogowym w powiecie mogą wystąpić w rejonie cmentarza parafialnego przy ul. Narutowicza w Kolbuszowej. Policjanci przypominają, że na tej ulicy parkować należy tylko z prawej strony. Na terenie miasta możemy skorzystać też z alternatywnych parkingów m.in. na rynku, na placu targowym przy ul. Zielonej, a także obok pływalni krytej „Fregata”.

W pozostałych miejscowościach parkingi dla pojazdów znajdują się głównie przy cmentarzach i kościołach. Parkować będzie można również na wyznaczonych placach.

•    Pamiętajmy aby parkować swój samochód w sposób nie utrudniający jazdy innym pojazdom, a także w bezpiecznej odległości od innych pojazdów tj. zapewniającej możliwość bezpiecznego wsiadania i wysiadania samochodu.
•    Wszystkim pieszym poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, Policja przypomina o obowiązku noszenia odblasków. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny do 100 złotych.