Wydarzenia

Wiosenna aura na drogach- apelujemy o rozwagę

Data publikacji 11.03.2019

Choć kalendarzowa zima jeszcze się nie zakończyła, to panująca od kilku dni wiosenna aura sprawia, że kierowcy chętniej wciskają pedał gazu. Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że warunki na drogach wciąż są zmienne, a nadmierna prędkość jest jedną z przyczyn najtragiczniejszych wypadków. Pamiętajmy też, że za szybką jazdę można stracić swoje uprawnienia do kierowania pojazdami!

Słoneczna pogoda i dodatnie temperatury sprawiają, że wielu kierowców zapomina o obowiązujących ograniczeniach prędkości. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni policjanci odnotowali większą liczbę kierowców, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Na podkarpackich drogach uprawnienia do kierowania w związku z takimi przekroczeniami traci dziennie nawet kilkunastu kierujących.

Pamiętajmy jednak, że warunki na drogach wciąż są zmienne. Nocami temperatury znacznie się obniżają, a lokalnie nadal mogą występować przymrozki. Takie warunki wymagają od kierowców ostrożności i dostosowania nie tylko prędkości ale i techniki jazdy.

Policjanci apelują również o to, aby zadbać o stan techniczny pojazdów - dopilnujmy, aby szyby w naszym samochodzie były czyste, a w spryskiwaczu znajdowała się dostateczna ilość płynu. To ważne zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy dodatkowych problemów może przysporzyć oślepiające słońce. Mimo braku śniegu, swoją rolę wciąż jeszcze spełniają opony zimowe, których przyczepność w niskich temperaturach jest znacznie wyższa. Nie zmieniajmy ich więc na letnie, jest na to zbyt wcześnie.

Słoneczna pogoda daje złudne poczucie bezpieczeństwa na drodze. Kierowcom towarzyszy zazwyczaj rozluźnienie, a co za tym idzie większe rozkojarzenie i spóźniony refleks. Dlatego tak ważne jest również zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami.
 
Przypominamy, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h), policjant ujawniający takie wykroczenie w trakcie prowadzonej kontroli drogowej obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie za kierownicą bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

 

Powrót na górę strony