Policyjna akcja „ZNICZ 2019” w powiecie leskim - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Policyjna akcja „ZNICZ 2019” w powiecie leskim

Data publikacji 30.10.2019

Jak co roku, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, nad bezpieczeństwem podróżujących i porządkiem na drogach czuwać będą lescy policjanci. Działania „Znicz 2019” rozpoczynają się 31 października i potrwają do niedzieli, 3 listopada. Funkcjonariusze będą eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych do tych miejsc.

Od czwartku do niedzieli, funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem, zarówno na głównych szlakach komunikacyjnych, jak też na lokalnych odcinkach dróg, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W tych dniach najważniejsza jest cierpliwość i ostrożność za kierownicą.
Na terenie powiatu leskiego nie będzie zmian w organizacji ruchu, podróżni mogą jednak napotkać na utrudnienia w pobliżu cmentarzy.
 
W ramach swoich działań policjanci będą zwracali szczególną uwagę na: 
 
trzeźwość kierowców,
właściwe używanie świateł,
stosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez wszystkie osoby jadące w pojazdach,
przekraczanie dozwolonej prędkości,
nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
omijanie pojazdów, które utknęły w zatorze,
używanie telefonów komórkowych wbrew przepisom,
nieprawidłowe zachowanie się pieszych.
 
Wszystkim pieszym Policja przypomina o obowiązku noszenia odblasków. Nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje od 31 sierpnia 2014 roku i nakłada na pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny do 100 złotych.
 
Poruszając się pojazdem, pamiętajmy o tym, aby:
 
     dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze,
     nie przekraczać prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi,
     utrzymywać bezpieczny odstęp między pojazdami,
     używać świateł mijania,
     stosować pasy bezpieczeństwa, urządzenia do przewozu dzieci – foteliki, siedziska.
 
Apelujemy o stosowanie się do znaków zakazu zatrzymywania się i wykonywanie poleceń funkcjonariuszy lub innych osób kierujących ruchem. Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w trasę, bądźmy wypoczęci. Pokonujmy ją etapami, robiąc przerwy na odpoczynek.