Ruszają policyjne działania "Bezpieczne wakacje 2019" - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Ruszają policyjne działania "Bezpieczne wakacje 2019"

Data publikacji 19.06.2019

Dziś ostatni dzień szkoły i rozpoczynają się wakacje - czas wypoczynku i podróży. Z myślą o bezpieczeństwie wszystkich udających się na letni wypoczynek policjanci rozpoczęli wzmożone działania pod nazwą "Bezpieczne wakacje 2019". Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Przez najbliższe dwa miesiące, wiele osób będzie podróżować krajowymi jak i zagranicznymi drogami. Dla policjantów jest to okres wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego będą kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierowców.

Zabezpieczenie mieszkania

Dziś rusza także kampania pn.  I Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Celem kampanii jest przypomnienie obywatelom kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia ich dobytku, mieszkania czy domu.

Dlatego przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, co jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaka może nas spotkać po powrocie z upragnionego wypoczynku. Niespodzianką, którą może być włamanie.

Bezpieczeństwo w podróży

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo na drogach

W trakcie wakacyjnych kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

 • trzeźwość kierujących;
 • stan techniczny pojazdów;
 • braki w wyposażeniu;
 • dobór miejsc postoju w czasie podróży;
 • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze;
 • właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego oraz bagaży;
 • stan oznakowania pionowego i poziomego na jezdniach a także na inne nieprawidłowości związane z oznakowaniem dróg.

Na okres wakacji wyznaczono stałe punkty kontroli autokarów. Każdy może zgłosić potrzebę skontrolowania stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy oraz jego trzeźwości. Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku takie punkty zostały ustalone na:

 • parking PKS w Leżajsku przy ul. Plac Dworcowy 1;
 • parking Pływalni Miejskiej w Leżajsku przy ul. Władysława Jagiełły 2;
 • parking MOSiR w Nowej Sarzynie przy ul. Konopnickiej 2
 • a także wskazane przez zgłaszającego miejsce po wcześniejszym uzgodnieniu w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku ( tel. 17 2406350 lub 510997469 )

Wczoraj, podczas spotkania z przedstawicielami mediów zaprezentowano wirtualną mapę, stworzoną na czas wakacji w Biurze Ruchu Drogowego KGP, na której każdego dnia będą zaznaczane miejsca, w których doszło do śmiertelnego wypadku. Czerwonymi punktami oznaczone zostaną miejsca, gdzie minionej doby w wypadku zginął człowiek. Następnego dnia, te punkty zmienią kolor na czarny, a nowe miejsca znów zostaną wskazane czerwonymi punktami. 

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym każdego dnia będzie wyglądać inaczej. Zróbmy wszystko, by ta mapa nie stała się czarna.

W górach i nad wodą

Spędzając czas w górach lub nad wodą korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych.

Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).

Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Przed planowanym wypoczynkiem nad wodą, warto zapoznać się z poradami na stronie akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, objętej patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bezpieczeństwo podczas rolniczych prac polowych

Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych.

Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.

Działania profilaktyczno-edukacyjne

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Policjanci będą też odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie spotkań z młodymi ludźmi będą rozmawiać z nimi o tym co zrobić, by wakacje upłynęły radośnie i bezpiecznie. Zwrócą uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także zagrożenia, jakie mogą napotkać podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą czy w górach. Z pewnością wiele uwagi poświęcą na zagrożenia płynące z internetu, będą uczulać młodych ludzi, jak nie stać się ofiarą ani sprawcą cyberprzemocy. W wakacje młodzi ludzie mogą mieć łatwiejszy dostęp do używek, stąd policyjne działania "Alkohol - ograniczona dostępność" oraz "Narkotyki i dopalacze zabijają".

 • Kolorowa fotografia, na niej po ;lewej stronie ogrodzony plac na którym są ławki i parasole. Po prawej stronie fotografii lustro zbiornika wodnego , w tle tuż przy linii brzegowej w wodzie dziecko pod opieką osoby dorosłej.