Działania profilaktyczne "Alkohol - ograniczona dostępność" - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Działania profilaktyczne "Alkohol - ograniczona dostępność"

Data publikacji 27.09.2019

Podkarpacka Policja wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie, realizuje działania profilaktyczne pod nazwą "Alkohol - ograniczona dostępność". W ramach tej akcji, sprawdzane są miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, w zakresie przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

 

Alkohol stanowi szczególne zagrożenie dla młodych ludzi. Niejednokrotnie jest przyczyną wypadków, źródłem patologii społecznych i przestępczości. Dlatego ważne jest ograniczanie jego dostępności dla osób małoletnich.

W dniach 24 i 25 września, policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wspólnie z przedstawicielami Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku i Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, prowadzili działania na terenie powiatów leżajskiego i jasielskiego. Sprawdzali placówki handlowe pod kątem przestrzegania prawa wynikającego z przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W ciągu dwóch dni odwiedzili przeszło 20 punktów sprzedaży i podawania alkoholu. Podczas działań policjanci prowadzili ze sprzedawcami rozmowy profilaktyczne na temat obowiązujących przepisów prawa. Przekazali także materiały edukacyjno-informacyjne oraz opracowane i wydrukowane na potrzeby akcji tabliczki informacyjne. Zakup oraz druk materiałów sfinansowany został dzięki środkom przekazanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Działania "Alkohol - ograniczona dostępność" prowadzone były od 23 do 27 września przez wszystkie jednostki Policji na terenie całego województwa. Akcja realizowana jest wspólnie z przedstawicielami Miejskich i Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy wyciągane są konsekwencje prawne. Przedsiębiorcy naruszający prawo mogą stracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Źródło: Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie