Mowa nienawiści tematem spotkań z dziećmi i młodzieżą
Wczoraj, w Szkole Podstawowej nr 2 i w Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie odbyły się spotkania z dziećmi młodzieżą. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, na podstawie historii narodów przedstawione zostały zagadnienia dotyczące mowy nienawiści, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych, etnicznych i wyznaniowych.
W ramach działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści, przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość oraz propagowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych, policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w lubaczowskiej komendzie mł. asp. Anna Hanus-Witko wspólnie z Maciejem Rędziniakiem, pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie, przeprowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą w dwóch lubaczowskich szkołach.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie na podstawie historii o „Misiu Wojtku - żołnierzu gen. Andersa” przedstawione zostały losy żołnierzy II Wojny Światowej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały film i słuchały opowieści.
Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego poznała bliżej losy ks. Jerzego Popiełuszki, który był represjonowany jako kapłan, a następnie został uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Wykład zaciekawił młodych słuchaczy. Ciekawie podana wiedza historyczna ułatwi dzieciom i młodzieży zrozumienie ważnych wartości.
mtp