Sprawca zrywania plakatów wyborczych zatrzymany - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Sprawca zrywania plakatów wyborczych zatrzymany

Data publikacji 25.06.2020

Lubaczowscy policjanci zatrzymali 36-letniego mężczyznę, podejrzewanego o zerwanie i zniszczenie plakatów wyborczych. Funkcjonariusze ustalają, czy jest on również odpowiedzialny za zniszczenie plakatów wyborczych w innych miejscowościach na terenie powiatu.

W ostatnich dniach policjanci z lubaczowskiej komendy odnotowali kilka przypadków zrywania plakatów wyborczych albo ich uszkodzenia poprzez pomalowanie lub pocięcie. Policjanci wytypowali sprawcę i dziś zatrzymali 36-letniego mieszkańca Lubaczowa, który przyznał się uszkodzenia 4 plakatów wyborczych. Mężczyzna tłumaczył się tym, że był nietrzeźwy i nie pamięta, dlaczego to zrobił. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu grzywna do 5 tys. złotych.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym Kodeksem Wyborczym, w czasie trwania kampanii materiały wyborcze, podlegają prawnej ochronie. Ochrona prawna materiałów wyborczych oznacza zakaz ich niszczenia, usuwania, zamalowywania pod groźba kary aresztu albo grzywny w wysokości do 5 tys. złotych. Karze grzywny podlega również ten, kto nie przestrzega ciszy wyborczej tzn. prowadzi agitacje wyborczą w okresie od zakończenia kampanii wyborczej do czasu zakończenia głosowania, polegającą m. in. na umieszczaniu nowych plakatów albo bilbordów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje również w Internecie.

mm