Wydarzenia

Odsłonięto tablicę upamiętniającą mieleckich policjantów zamordowanych na Wschodzie

Data publikacji 18.09.2020

Wczoraj, w 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu odsłonięto tablicę upamiętniającą 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, środowiska policyjnego oraz członkowie rodzin pomordowanych policjantów.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, a zamordowanych przez Sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na Wschodzie, wpisuje się w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Jednym z pomysłodawców i inicjatorów powstania tablicy jest dr Jerzy Skrzypczak, Dyrektor Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, Przewodniczący  Mieleckiego Komitetu Katyńskiego, historyk oraz autor wielu książek, w tym ostatnio wydanej “Policja w Mielcu 1919-2019”, której treść także upamiętnia mieleckich funkcjonariuszy.

Uroczystość miała podniosły charakter, a swoją obecnością zaszczycili Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, dr Dariusz Iwaneczko dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie, Adam Matuszek Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r „Oddział Rzeszów, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, i co szczególnie ważne, członkowie rodzin pomordowanych przed laty policjantów.

Apel zgodnie z ceremoniałem rozpoczęto złożeniem meldunku dowódcy uroczystości, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Gości przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa, który w swoim wystąpieniu podkreślił "Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Tych, którzy walczyli o Wolną Polskę, zwłaszcza zaś o Bohaterach, którzy poświęcili za nią swoje życie. Efektem napaści 17 września 1939 roku była męczeńska śmierć tysięcy osób stanowiących elitę Narodu oraz prześladowania ich rodzin. W tym roku minęło 80 lat od czasu, kiery zbrodniczy reżim stalinowski, rękami funkcjonariuszy NKWD wymordował oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych formacji."

Tablicę pamiątkową, na której widnieją nazwiska 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Ziemią Mielecką, odsłonił Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa, Pani Kamila Rusek, która jest córką przodownika Jana Krawczyka oraz wnuk starszego posterunkowego Piotra Wronowskiego - Michał Wronowski, który na co dzień służy w Komendzie Powiatowej Policji w Szczecinku.

W kolejnej części odczytano Apel Pamięci, którego finałem była salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Tuż przed złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystości zebrani goście złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych policjantów.

Goście, którzy  zabierali głos podczas uroczystości podkreślali, jak ważna jest pamięć o zamordowanych i poległych policjantach. Tych związanych z regionem mieleckim jest aż 34, ich nazwiska zostały utrwalone na tablicy. Podkreślano, że mielecka Policja ma bogatą historię i tradycję, a wielu policjantów walczyło w szeregach Wojska Polskiego w 1920 r., broniąc niepodległości przed nawałą bolszewicką. Mieleccy policjanci walczyli również w Legionach i Błękitnej Armii, a wielu z nich zostało odznaczonych orderem Virtuti Militari.

Więcej zdjęć w galerii.

 • Fotografia kolorowa. Na pierwszym planie poczet flagowy z rozwieszoną biało-czerwoną flagą. W tle uczestnicy uroczystości - policjanci i zaproszeni goście
 • Fotografia kolorowa. Na zdjęciu widać Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie nadinspektora Henryka Moskwę, stojącego przy mównicy. W tle tablica pamiątkowa.
 • Goście zaproszeni na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy
 • Fotografia kolorowa. Na zdjęciu Jerzy Skrzypczak, Dyrektor Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, stojący przy mównicy.
 • Fotografia kolorowa. Na zdjęciu widać uczestników uroczystości. Przy mównicy Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart
 • Tablica pamiątkowa z biało-czerwoną szarfą. Opis i treść napisów umieszczonych na tablicy w pliku dostępnym, dołączonym do informacji.
 • Fotografia kolorowa. Na zdjęciu Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, przy mównicy.
 • Fotografia kolorowa. Na zdjęciu dr Dariusz Iwaneczko dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie, stojący przy mównicy.
 • Na zdjęciu Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, przy mównicy.
 • Delegacja odsłaniająca pamiątkową tablicę.
 • Na zdjęciu księża odmawiający modlitwę przed tablicą pamiątkową
 • Kompania honorowa podkarpackiej Policji przygotowuje się do oddania salwy honorowej.
 • Przedstawiciele podkarpackiej Policji - nadinspektor Henryk Moskwa oraz Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa składają wieniec pod tablicą
 • Policjanci ustawiają pamiątkowe znicze pod tablicą
 • Tablica wmurowana w ścianę budynku Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Pod tablicą wartę pełnią policjanci w aktualnym i historycznym umundurowaniu.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony