Wydarzenia

Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności - spotkanie policjantek z niżańskimi seniorami

Data publikacji 21.09.2022

Niemal codziennie funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach. Dużą grupę osób pokrzywdzonych tym przestępstwem stanowią osoby starsze. Przestępcy, wykorzystując ich życzliwość i empatię do innych osób, wyłudzają od nich, niejednokrotnie oszczędności życia. Aby obronić się przed tego typu działaniami, Komenda Powiatowa Policji w Nisku przystąpiła do projektu „Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności”.

„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”- to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie biorą udział funkcjonariusze z komend wojewódzkich w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.

We wtorek, w Domu Dziennego Pobytu Seniora w Nisku, policjantki wydziału prewencji niżańskiej komendy mł. asp. Iwona Jarosz oraz sierż. szt. Katarzyna Pracało wspólnie z Agatą Michońską z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, odwiedziły seniorów.

Podczas spotkań prelegentki przestrzegały słuchaczy jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą ,,na wnuczka’’, ,,pracownika banku’’ czy ,,na policjanta’’. Przypomniały również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie w sytuacjach, kiedy w rozmowie telefonicznej, ktoś podaje się za bliską nam osobę, krewnego, członka rodziny i wykorzystuje nasze zaufanie, stosując presję czasu, prosi o natychmiastową pomoc finansową. Uczuliły także na niebezpieczeństwo jakie może pojawić się w obecnym czasie polegające na oferowaniu towarów i usług w atrakcyjnych cenach np. "oszustwie na węgiel" czy metodą "na prąd".

Niewątpliwie spotkanie było dla seniorów bardzo ciekawe i przydatne. Mogli się dowiedzieć jak reagować w przypadku próby oszustwa, a także gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji. Każdy uczestnik otrzymał przygotowane w ramach projektu gadżety, zawierające pomocne numery telefonów oraz broszury i ulotki informacyjne. Na koniec spotkania nie zabrakło słodkiego poczęstunku, wspólnego pamiątkowego zdjęcia jak również zapewnienia ze strony mundurowych, że spotkania o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa seniorów będą kontynuowane w przyszłości, co spotkało się z ogromnym zadowoleniem niżańskich seniorów. 

  • na kanapie siedzą w rzędzie starsze osoby w dłoniach trzymają kubki przed nimi stół
  • przy stole siedzą starsze osoby w tle stoi policjantka i kobieta
  • na stoliku stoją kubki w tle siedzą osoby starsze
  • na sali w okręgu na krzesłach siedzą seniorzy przed nimi referują dwie policjantki
  • na zdjęciu grupa starszych osób w sali
  • na zdjęciu stoi policjantka obok niej referuje kobieta przed nimi siedzą w kręgu na krzesłach seniorzy
Powrót na górę strony