Wydarzenia

"Znicz 2016" na drogach powiatu sanockiego

Data publikacji 27.10.2016

Jak co roku w związku z dniem Wszystkich Świętych na terenie naszego powiatu nad bezpieczeństwem i porządkiem na drogach czuwać będą sanoccy policjanci. Od 28 października do 2 listopada prowadzić będą działania „Znicz 2016”. Będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych do tych miejsc.

Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno na głównych szlakach komunikacyjnych, jak też na lokalnych odcinkach dróg, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W tych dniach najważniejsza będzie cierpliwość i ostrożność za kierownicą. Przypominamy, że w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu. Apelujemy o to, aby zwracać uwagę na oznakowanie i polecenia policjantów. Jeśli będzie taka potrzeba, w miejscach wzmożonego ruchu lub tam, gdzie będą się tworzyć zatory, funkcjonariusze będą ręcznie kierować ruchem.

Pamiętajmy, że gesty i polecenia podawane przez policjanta mają absolutny priorytet. Jeśli na skrzyżowaniu działa sygnalizacja i policjant kieruje ruchem, wiążące dla nas są jego polecenia!

W ramach działań policjanci będą zwracać szczególną uwagę na: 

  • na trzeźwość kierowców,
  • właściwe używanie świateł,
  • na stosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez wszystkie osoby jadące w pojazdach,
  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
  • wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
  • omijanie pojazdów, które utknęły w zatorze,
  • używanie telefonów komórkowych wbrew przepisom,
  • nieprawidłowe zachowanie się pieszych.

Podczas działań policjanci będą korzystać z oznakowanych i niezoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, będą także używać laserowych mierników prędkości. Na szczególnie niebezpiecznych odcinkach dróg kontrole prędkości będą prowadzone w sposób kaskadowy.

Wszystkim pieszym Policja przypomina o obowiązku noszenia odblasków. Nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje od 31 sierpnia 2014 roku i nakłada na pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny do 100 złotych.

 

Zmiany w organizacji ruchu

Informujemy o zmianach w organizacji ruchu oraz o miejscach, w których można parkować w okolicach cmentarzy usytuowanych na terenie powiatu sanockiego.

Cmentarz Centralny - główny cmentarz w Sanoku usytuowany przy drodze krajowej nr 28 znajduje się przy ulicy Rymanowskiej. Miejsca parkingowe wyznaczone są na odcinku drogi od skrzyżowania ul. Dmowskiego z ul. Jana Pawła II do pasa zjazdowego przed Rondem Beksińskiego oraz od ul. Rymanowskiej za Rondem do skrzyżowania z ul. Dąbrowiecką do parkowania wykorzystany będzie chodnik. Zarządca cmentarza utworzył miejsca parkingowe na ul. Dąbrowieckiej (pomiędzy cmentarzami) gdzie uwzględniono miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowe miejsca parkingowe wyznaczone są wzdłuż ulic Kiczury, Matejki, Heweliusza, na ul. Głogowej (ulica jednokierunkowa) pojazdy będą mogły parkować po prawej stronie jezdni zgodnie z kierunkiem jazdy.

Cmentarz Północny (Posada)- przy drodze K-84 usytuowany przy ulicy Lipińskiego w Sanoku -dodatkowe miejsca parkingowe wyznaczone są na poboczu wzdłuż ul. Lipińskiego po prawej stronie jadąc w kierunku Leska, od drogi wjazdowej do PGE do zatoczki autobusowej znajdującej się za cmentarzem, a także na ul. Wierzbowej i Cmentarnej. 


Cmentarz Południowy- usytuowany przy ul. Konopnickiej w Sanoku- wykorzystany będzie parking znajdujący się bezpośrednio przy cmentarzu oraz pobocze ulicy dojazdowej, wyznaczono miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych.

Cmentarz w miejscowości Zagórz ul. Batorego- przy cmentarzu na całej jego długości znajduje się parking dla pojazdów oraz zatoka autobusowa po jednej i po drugiej stronie ulicy. Policjanci z Posterunku Policji w Zagórzu w dniu 1. listopada będą kierować ruchem pojazdów przy cmentarzu.


Cmentarze w pozostałych miejscowościach powiatu sanockiego-  w każdym przypadku wykorzystane będą przyległe parkingi oraz pobocza dróg dojazdowych.

 

W rejonie cmentarzy policjanci kierować będą ruchem i wskazywać bezpieczne miejsca parkingowe. Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do poleceń policjantów. Prosimy wszystkich pieszych, aby zachowali szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Zachęcamy do korzystania, według możliwości,  z komunikacji miejskiej. Znacząco wpłynie to na bezpieczeństwo i zmniejszy zatłoczenie okolic cmentarzy.

Powrót na górę strony