Rzeszów jest bezpiecznym miastem - Polemiki i sprostowania - Policja Podkarpacka

Polemiki i sprostowania

Rzeszów jest bezpiecznym miastem

Data publikacji 11.03.2010

W dzisiejszym (11 marca 2010 roku) wydaniu dziennika Super Nowości, na pierwszej stronie, ukazał się artykuł pod tytułem „Rzeszów najbardziej niebezpiecznym miastem w Polsce”. Tytuł tekstu wprowadza czytelników w błąd.

W dzisiejszym (11 marca 2010 roku) wydaniu dziennika Super Nowości, na pierwszej stronie, ukazał się artykuł pod tytułem „Rzeszów najbardziej niebezpiecznym miastem w Polsce”. Tytuł tekstu wprowadza czytelników w błąd.

 

Autor powołuje się na policyjne statystki. Ich analiza, nawet pobieżna, wskazuje, że Rzeszów jest jednym z najbardziej bezpiecznych miast w kraju.


Autor korzystał z danych dotyczących miast wojewódzkich za rok 2009. I tak, wskaźnik zagrożenia przestępczością na 100 tysięcy mieszkańców sięga w Rzeszowie 2 954,6. Jest to drugi wskaźnik w kraju, po Białymstoku, w którym na 100 tysięcy mieszkańców zdarzyło się statystycznie 2 477,6 przestępstw. Innymi słowy, w rankingu „Bezpieczeństwo miast wojewódzkich” Rzeszów wypada znakomicie.


Red. Anton nie zauważył, że zagrożenie przestępczością jest znikome. Przedstawiam poniżej wskaźniki zagrożeń dla rozmaitych przestępstw:

 

  • Zgwałcenie - 1,7 na 100 tys. mieszkańców (I miejsce w Polsce)
  • Kradzież samochodu - 16,8 na 100 tys. mieszkańców (II miejsce w Polsce)
  • Rozboje, kradzieże i wymuszenia rozbójnicze - 61,9 na 100 tys. mieszkańców (III miejsce w Polsce)
  • Kradzież z włamaniem - 409,1 na 100 tys. mieszkańców (IV miejsce w Polsce)
  • Zabójstwo - 1,2 na 100 tys. mieszkańców (IV miejsce w Polsce)
  • Kradzież cudzej rzeczy - 765,6 na 100 tys. mieszkańców (V miejsce w Polsce)
  • Bójka i pobicie - 59,6 na 100 tys. mieszkańców (XVII miejsce w Polsce)


W jednej tylko kategorii (bójki i pobicia) Rzeszów jest najbardziej zagrożony, przy czym wskaźnik ten nie jest wskaźnikiem szczególnie niepokojącym.


Warto nadmienić, że red. Anton korzystał z danych przesłanych przez Wydział Prasowy Komendy Głównej Policji. Otrzymał wyłącznie dane liczbowe, nie otrzymał komentarza ani interpretacji, został poproszony o kontakt z rzecznikiem prasowym podkarpackiej Policji.


Red. Anton nie skontaktował się ze mną w tej sprawie. Dokonał arbitralnego sądu na wycinku statystyki.


Według policyjnych, ogólnodostępnych danych - zarówno statystycznych jak i pochodzących z badań opinii społecznej - Rzeszów jest jednym z najbezpieczniejszych polskich miast.Rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji

podkom. Paweł Międlar