Rowerzysto - twoje bezpieczeństwo zależy też od ciebie - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Rowerzysto - twoje bezpieczeństwo zależy też od ciebie

Kierujący rowerem, jest jednym z uczestników ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach i obowiązkach o jakich należy pamiętać podczas rowerowych przejażdżek, aby po mile spędzonym czasie bezpiecznie wrócić do domu. Od początku roku na Podkarpaciu doszło do 73 wypadków z udziałem rowerzystów.

Pogoda zachęca do wycieczek i sprawia, że coraz więcej osób zamienia samochód na rower. Kierujący jednośladami chcą czuć się bezpiecznie, ale muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych. 

Od początku roku na drogach naszego regionu policjanci odnotowali 73 wypadki z udziałem rowerzystów. W wyniku tych zdarzeń 69 osób zostało rannych, 4 poniosły śmierć.

Do jednego z tragicznych wypadków doszło początkiem maja w Alfredówce w powiecie tarnobrzeskim. Kierowca mercedesa potrącił jadącego w tym samym kierunku rowerzystę. Mimo podjętej akcji reanimacyjnej, życia rowerzysty nie udało się uratować. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Także młodzież przesiadła się ze szkolnego autobusu na rower. Tylko w maju policjanci kilkakrotnie pracowali na miejscach zdarzeń drogowych, w których ucierpieli nastolatkowIe. Do jednego z wypadków doszło pod koniec maja w Wólce Pełkińskiej w powiecie jarosławskim. Wstępnie ustalono, że 11-latek jadący rowerem skręcił w lewo wprost pod nadjeżdżający z przeciwka samochód ciężarowy marki DAF. Informację na ten temat znajdziesz tutaj.

Do podobnego zdarzenia doszło w Gaci w powiecie przeworskim. 16-latek prawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i został potrącony przez fiata. Ranny rowerzysta trafił do szpitala.   

Policjanci ruchu drogowego przypominają:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku jazdy, w którym porusza się lub zamierza skręcić. Rowerzyści często o tym zapominają, skutkiem czego jeżdżą pod prąd. Korzystając z drogi dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym 

Korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła

Przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat. Ponadto dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczna jazdę. Ponadto dopuszcza się przewóz dzieci  w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.  

Kierującemu rowerem zabrania się:   

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego)
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
  • czepiania się innych pojazdów

Wybierając ten środek lokomocji musimy pamiętać, że rower podobnie jak samochód musi być wyposażony w podstawowe elementy:

  • z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające 
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku

Aktualnie w przepisach ruchu drogowego nie ma zapisów dotyczących korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami. Kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców, zwłaszcza gdy panują trudne warunki atmosferyczne. Bardzo niebezpieczna jest także jazda w słuchawkach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować.