Wydarzenia

Policja o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach

Data publikacji 21.06.2011

Krośnieńska Policja, Urząd Miasta Krosna oraz działające w powiecie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa, połączyły swoje siły przy realizacji programu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa młodzieży w ruchu drogowym. Podczas prowadzonych w szkołach pogadanek, policjanci przekazali uczniom materiały edukacyjne, prezentujące zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach.

Krośnieńska Policja, Urząd Miasta Krosna oraz działające w powiecie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa, połączyły swoje siły przy realizacji programu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa młodzieży w ruchu drogowym. Podczas prowadzonych w szkołach pogadanek, policjanci przekazali uczniom materiały edukacyjne, prezentujące zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach.

 
Profilaktyka, to jedno z najważniejszych zagadnień w działalności Policji. Każdego roku krośnieńscy policjanci uczestniczą w kilkuset spotkaniach z mieszkańcami powiatu, omawiając zagadnienia służące podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. Bez wątpienia, najczęściej poruszanym tematem jest problematyka ruchu drogowego, bowiem to właśnie na drogach dochodzi do tragedii, w których każdego roku wielu ludzi ginie lub zostaje kalekami.
 
Jednymi z najbardziej newralgicznych miejsc są skrzyżowania, na których przecinają się kierunki ruchu pojazdów i pieszych, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego tak ważna jest w tym przypadku znajomość zasad poruszania się po skrzyżowaniach oraz umiejętność stosowania ich w praktyce. Właśnie przybliżenie tych zasad, było jednym z głównych celów programu „Odpowiedzialny motorowerzysta”, realizowanego przed Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie w porozumieniu z krośnieńską Policją i Urzędem Miasta Krosna. Programem objęci zostali wczyscy uczniowie klas pierwszych gimnazjów w Krośnie.
 
Podczas prowadzonych w szkołach pogadanek, policjanci rozdali kilkuset uczniom broszurki, umożliwiające odtworzenie 50 sytuacji na skrzyżowaniach różnego typu. W każdej scence należy wskazać, w jakiej kolejności poruszać się będą  poszczególni uczestnicy ruchu, a swoją wiedzę można skonfrontować z zamieszczoną w książeczce poprawną odpowiedzią.
 
Spotkania były również okazją do przybliżenia uczniom zmian w prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie 21 maja br. i dotyczą przede wszystkim rowerzystów. Mamy nadzieję, że wszystkie te wiadomości przyczynią się do tego, że nadchodzące wakacje będą dla naszych dzieci bardziej bezpieczne.

 

  • Jedno ze spotkań prowadził Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, podisp. St. Syzdek.
  • Krzyżowki, które otrzymywali uczniowie.
  • Każda z krzyżówek umożliwia przedstawienie aż 50 sytuacji na skrzyżowaniu
Powrót na górę strony