Policjanci realizują kampanię "Narkotyki i dopalacze zabijają" - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Policjanci realizują kampanię "Narkotyki i dopalacze zabijają"

Data publikacji 17.04.2019

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Bratkowicach. Tematem przewodnim spotkania, zorganizowanego w ramach kampanii edukacyjno - profilaktyczej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają” pod hasłem „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”, były zagrożenia wynikające z sięgania po substancje psychoaktywne. Kampania zorganizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”.

Prelekcję dla uczniów poprowadził asp. Tomasz Surowiak z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.Rozmawiał z uczniami o zagrożeniach związanych z narkotykami i dopalaczami. Podkreślił, że sięganie po takie substancje pociąga za sobą skutki zdrowotne oraz szerokie konsekwencje społeczne. Wiele uwagi poświęcił związanej z tym zagadnieniem odpowiedzialności prawnej osób niepełnoletnich.

Funkcjonariusz zwrócił również uwagę na cyberzagrożenia, na które narażeni są młodzi internauci i omówił typowe zachowania sprawców cyberprzemocy. Policjant mówił o konsekwencjach prawnych jakie ponoszą nieletni i zmianach w obowiązujących przepisach, przestrzegając przed odpowiedzialnością za zachowania uznawane przez młodzież za niegroźne, dopuszczalne, a nawet atrakcyjne w środowisku rówieśniczym.

Spotkanie urozmaiciła wizyta przewodnika psa służbowego z rzeszowskiej komendy sierż. sztab. Bartłomieja Ciupaka, któremu towarzyszył pies patrolowo-tropiący Alf. Przewodnik opowiedział zebranym o specyfice swojej pracy, w której na co dzień asystują mu psy szkolone do rożnych zadań np. patrolowych, tropiących, wykrywania narkotyków. Prelekcja została uzupełniona pokazem wyszkolenia. Pokaz umiejętności psa, w tym reagowanie na wydawane przez przewodnika polecenia, wywarł na zebranych duże wrażenie.