Wydarzenia

Nadchodzą cieplejsze dni - bądźmy rozsądni

Data publikacji 08.07.2016

Policjanci apelują o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku. Synoptycy spodziewają się w najbliższych dniach fali upałów. Dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach - nie pozostawiajmy w nagrzanych samochodach dzieci i zwierząt.

Policjanci apelują o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku. Synoptycy spodziewają się w najbliższych dniach fali upałów. Dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach - nie pozostawiajmy w nagrzanych samochodach dzieci i zwierząt.

 

W okresie nasilonych upałów dochodzić może do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu związanych z przegrzaniem organizmu lub wystąpieniem innych negatywnych skutków bardzo wysokich temperatur. Niepokojącym zjawiskiem, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w szczelnie zamkniętych pojazdach.

 

Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do 60°C. Przebywające w nim dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego. U dzieci temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie maja siły, aby krzyczeć.

 

Policjanci apelują :

-  pozostawienie dziecka w nagrzewającym się, zamkniętym pojeździe skutkuje odpowiedzialnością karną.

 

- Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości nawet do 500 zł. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

- Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. W tym przypadku właściciele również nie pozostaną bezkarni.

 

Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust. 1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”, w co wpisuje się omawiany problem.

 

Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować:

- Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos.
- Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte.
- Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka, należy pamiętać, że zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego, ratowania życia jest stanem wyższej konieczności. 
- Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe.

 

Powrót na górę strony