Wydarzenia

Ćwiczenia jarosławskiej Obrony Cywilnej

Data publikacji 01.10.2010

Dwóch uzbrojonych w karabiny maszynowe mężczyzn podłożyło ładunek wybuchowy w szkole, a następnie biorąc na zakładników kilku uczniów zabarykadowało się w jednej z klas. Na drugim piętrze szkoły wybuchł pożar, ogień odciął drogę ucieczki uczniom. Na jednej z jarosławskich ulic doszło do wypadku autobusu szkolnego, jest wiele osób rannych – na szczęście to tylko scenariusz środowych ćwiczeń Jarosławskiej Obrony Cywilnej.

Dwóch uzbrojonych w karabiny maszynowe mężczyzn podłożyło ładunek wybuchowy w szkole, a następnie biorąc na zakładników kilku uczniów zabarykadowało się w jednej z  klas. Na drugim piętrze szkoły wybuchł pożar, ogień odciął drogę ucieczki uczniom. Na jednej z jarosławskich ulic doszło do wypadku autobusu szkolnego, jest wiele osób rannych –  na szczęście to tylko scenariusz środowych ćwiczeń Jarosławskiej Obrony Cywilnej.

 

Ćwiczenia odbyły się w środę. W czasie ich trwania, w ramach trzech epizodów przećwiczone zostały reakcje służb ratowniczych i ochrony porządku na sytuacje kryzysowe. W pokazach brali udział funkcjonariusze jarosławskiej komendy, a także policjanci z rzeszowskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.

 

W scenariuszu pierwszego epizodu policjanci, strażacy i służby medyczne brały wspólny udział w gaszeniu pożaru w pracowni szkolnej na drugim piętrze budynku. Z uwagi, że płomienie odcięły drogę ucieczki uczniom strażacy użyli specjalistycznego wysokościowego sprzętu ratowniczego.

 

Dla obserwatorów prawdopodobnie najbardziej interesujący okazał się epizod drugi. Obrazował on działanie policjantów w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia wielu osób. Po wcześniejszym ostrzelaniu z broni automatycznej, biorących udział w pościgu policjantów, dwóch terrorystów z grupą kilku uczniów zabarykadowało się w pracowni szkolnej, podkładając w budynku ładunek wybuchowy. Do akcji wkroczył policyjny negocjator, jednak napastnicy pozostali nieugięci, ranili zakładnika oraz przez okno ostrzelali do funkcjonariuszy. Zapadła decyzja o użyciu policjantów z wydziału antyterrorystycznego. Zaprezentowane przez funkcjonariuszy tej elitarnej formacji umiejętności w postaci siłowego odbicia zakładników oraz neutralizacji ładunku wybuchowego spotkały się z aplauzem publiczności i władz miasta. 

 

W trzecim epizodzie policjanci, strażacy oraz ratownicy medyczni interweniowali przy wypadku autobusu szkolnego, przewożącego młodzież. Zainteresowanie widzów wzbudziła bardzo realistyczna charakteryzacja osób rannych, oraz wykorzystywany sprzęt ratowniczy. Na zakończenie tego zdarzenia zaprezentowano pokaz policyjnych czynności procesowych na miejscu wypadku drogowego.  

 

Tego typu ćwiczenia, poza niewątpliwie widowiskowym ich charakterem, przede wszystkim mają na celu sprawdzenie skuteczności działania służb na wypadek sytuacji kryzysowej.  
 

  • Szturm antyterrorystów policyjnych
  • Chwila odbicia zakładników
Powrót na górę strony