Wydarzenia

Kierowco uwaga - sypnęło śniegiem

Data publikacji 27.01.2012

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada śnieg, występują oblodzenia, mgły. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku zagrożeniami. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada śnieg, występują oblodzenia i mgły. Poruszając się w takich warunkach kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

 

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów - należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

 

Bądź świadomy ograniczeń swoich oraz innych kierowców . Bądź skoncentrowany na otoczeniu. PAMIĘTAJ O ZŁEJ WIDOCZNOŚCI!
Nie wykonuj gwałtownych ruchów i unikaj zbyt gwałtownych przyspieszeń (przyspieszenia powinny być stopniowe i niewielkie). Gwałtowne hamowanie i zbyt duże szybkości to ryzyko. Zwiększaj odległość  za poprzedzającym samochodem. Można używać biegu wyższego niż używany w czasie suchym aby zmniejszyć ryzyko poślizgu na podjeździe.

 

Wyprzedzanie w zimie to jeden z najtrudniejszych manewrów. Po pierwsze trzeba pamiętać, że w zimie auto nie tylko gorzej hamuje, ale i gorzej przyspiesza. Należy więc zawsze zostawić sobie więcej miejsca. I zachować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych kierowców. Trzeba też uważać na koleiny i resztki śniegu na drodze, które mogą sprawić, że wpadniemy w poślizg. Zawsze trzeba też jechać wolniej niż latem.

 

Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również  "najechanie" na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego - czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia - odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy "dojeżdżaniu" do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.

 

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególną zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń.

 

Pamiętać trzeba także o utrzymaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu ze śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać.

 

Jest to również pora (jeżeli tego jeszcze nie zrobiliśmy) na zmianę opon w pojeździe z "letnich" na "zimowe", które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się w okresie zimowym na oponach "zimowych", to warto je zmieniać, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich podróżnych

Powrót na górę strony