Wydarzenia

Uchronić przed zamarznięciem

Data publikacji 09.02.2012

Bezdomność to problem ogólnospołeczny, który jest szczególnie dotkliwie odczuwany w okresie jesienno-zimowym. Zjawisko bezdomności ciągle wzrasta i nie jest kojarzone tylko z ludźmi dotkniętymi problemami alkoholowymi, przestępczością czy innego rodzaju patologią. Ten problem dotyczy też ludzi, którzy stracili dach „nad głową” z innych przyczyn np. utrata pracy, choroba psychiczna, brak opieki ze strony najbliższych, czy też z przyczyn osobowościowych.

Bezdomność to problem ogólnospołeczny, który jest szczególnie dotkliwie odczuwany w okresie jesienno-zimowym. Zjawisko bezdomności ciągle wzrasta i nie jest kojarzone tylko z ludźmi dotkniętymi problemami  alkoholowymi, przestępczością czy innego rodzaju patologią. Ten problem dotyczy też ludzi, którzy stracili dach „nad głową” z innych przyczyn np. utrata pracy, choroba psychiczna, brak opieki ze strony najbliższych, czy też z przyczyn osobowościowych.

 

Każdego roku na terenie całego kraju odnotowujemy kilkaset zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną  jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Jeżeli chodzi o nasz powiat, to w ubiegłym roku nie mieliśmy ujawnionego przypadku zamarznięcia i należy zrobić wszystko, aby obecny okres zimowy nie przyniósł ofiar.

 

Obowiązkiem Policji, która prowadzi działania wspólnie z innymi instytucjami, takimi jak :  Straż Miejska,  Straż Ochrony Kolei,  ośrodek pomocowy „CARITAS”- noclegownia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,  jest przeciwdziałanie tragicznym  w skutkach zamarznięciom. Patrolujemy ulice, dworce, klatki schodowe, kanały ciepłownicze, mosty, opuszczone budynki, altanki działkowe oraz inne miejsca gdzie bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem i mrozem. W przypadku napotkania takich osób umieszczamy  je   w noclegowni „CARITAS” w Leżajsku, który również serwuje ciepłe posiłki. Problem może pojawić się, gdy bezdomny jest nietrzeźwy, wówczas zostaje on odwieziony na Izbę Wytrzeźwień do Rzeszowa. Osoby nietrzeźwe są szczególnie narażone na zamarznięcie. Ludzie, często widząc siedzącego czy leżącego człowieka, od którego czuć woń alkoholu przechodzą  obok niego obojętnie. O takim przypadku należy bezwzględnie poinformować jednostkę policji, która doprowadzi go do miejsca zamieszkania,  lub izoluje do czasu wytrzeźwienia w wyznaczonych do tego celu obiektach.

 

Musimy również pamiętać o osobach niedołężnych, mieszkających samotnie, którzy nie mają środków na opał i mogą stać się potencjalnymi ofiarami zgonu wskutek wychłodzenia organizmu. Jeżeli mamy informację, że taka osoba mieszka w naszym sąsiedztwie prosimy  o poinformowanie Policji  o takim przypadku. Włączamy wtedy do współpracy  służby opieki społecznej, aby przejęły nad nimi opiekę.

 

Podkarpacki Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię, dla osób bezdomnych z województwa podkarpackiego potrzebujących pomocy. Pod bezpłatnym numerem 987 pomoc mogą uzyskać także poszkodowani na skutek przemocy domowej. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki. Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, w zakładce Centrum Zarządzania Kryzysowego można również znaleźć wykazy placówek, które udzielają pomocy w takich przypadkach: środowiskowych domów samopomocy, placówek opiekuńczo-wychowawczych, placówek prowadzących dożywianie, udzielających wsparcia i domów pomocy społecznej.

 

Pamiętajmy : dzwoniąc po numer  997  możemy uchronić kogoś przed zamarznięciem.

  • foto internet
Powrót na górę strony