Policjanci intensyfikują działania wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego
Każdego dnia, policjanci mieleckiej drogówki prowadzą działania w ramach akcji lub programów prewencyjnych mających na celu dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców. Akcje „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Jednoślad”, „Rowerem bezpiecznie” oraz „Bezpieczny pieszy”, są prowadzone cyklicznie. Mimo że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci reagują na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Mieleccy policjanci prowadzą wiele działań i akcji prewencyjnych mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, na terenie naszego powiatu. Duży nacisk kładą na realizacje działań związanych z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oprócz akcji skierowanych do pieszych i rowerzystów funkcjonariusze prowadzą między innymi działania pod nazwą „Prędkość”, „Alkohol – narkotyki”, „TRUCK – BUS” oraz „Telefon”. Każda z tych akcji ma jeden cel - poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie zdarzeń drogowych.
Policjanci przypominają, że piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego lub rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.