Wydarzenia

Zatrucie tlenkiem węgla

Data publikacji 24.01.2017

W minioną niedzielę policjanci z Sieniawy interweniowali w Jagielle, gdzie doszło do podtrucia się tlenkiem węgla sześcioosobowej rodziny. Przyczyną był najprawdopodobniej ulatniający się z pieca kaflowego czad. Czworo dzieci pozostało w szpitalu, w chwili obecnej ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Do zdarzenia doszło w niedzielę przed godz. 1 w nocy w Jagielle w powiecie przeworskim. Dyspozytor pogotowia ratunkowego zawiadomił dyżurnego jednostki, że do szpitala została przewieziona sześcioosobowa rodzina z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.

Policjanci ustalili, że w domu pod opieką rodziców przebywała czwórka ich dzieci, w wieku od 4 do 13 lat. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w pomieszczeniu, w którym spała rodzina znajdował się nieszczelny piec kaflowy. To z niego najprawdopodobniej wydobywał się czad. Dzieci pozostały na obserwacji w szpitalu. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Na miejscu funkcjonariusze wykonali czynności, które pozwolą wyjaśnić dokładne okoliczności zdarzenia.

Policjanci apelują, aby pamiętać o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczać własne domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich. 

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. 

Pamiętajmy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. 

Nie wykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, jest też zagrożone karą grzywny. (źródło KWP)

 

Powrót na górę strony