"Świeć przykładem dla innych"
Strzyżowscy policjanci, w ramach kampanii „Świeć przykładem dla innych”, na przełomie lutego i marca spotkali się z uczniami i przedszkolakami. Spotkania były okazją do wręczenia dzieciom opasek i zawieszek odblaskowych. Celem podejmowanych działań było także przypominanie i uświadamianie pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych – dla własnego bezpieczeństwa!
Inicjatorami akcji przekazania odblasków przedszkolakom i uczniom klas I - III z powiatu strzyżowskiego byli kierownik referatu ruchu drogowego ze strzyżowskiej komendy - asp. szt. Dariusz Twardosz oraz asystent wydziału prewencji - st. sierż. Agnieszka Przebięda. Zakup opasek i zawieszek odblaskowych został sfinansowany dzięki współpracy władz samorządowych Strzyżowa, Gminy Czudec, Frysztak, Niebylec i Wiśniowa.
W spotkaniach wzięli także udział Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie - insp. Mirosław Wośko, a także w jednej ze szkół z poszczególnych gmin - Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra, Wójt Czudca Andrzej Ślipski, Wójt Frysztaka Jan Ziarnik, Wójt Niebylca Zbigniew Korab i Wójt Wiśniowej Marcin Kut.
Podczas spotkań policjanci w szczególności zwracali uwagę na potrzebę zakładania elementów odblaskowych, gdyż na nieoświetlonej drodze, pieszy ubrany w ciemną kurtkę jest zauważany przez kierowców dosłownie w ostatniej chwili i zdarza się, że czas reakcji na uniknięcie zagrożenia jest niewystarczający. Funkcjonariusze przypominali o tym, że korzystanie z elementów odblaskowych znacząco zwiększa widoczność i sprawia, że osoby piesze są zauważane przez kierujących z dużej odległości. Spotkania profilaktyczne, w trakcie których rozdawano elementy odblaskowe odbyły się na przełomie lutego i marca.
Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci zalecają mimo, że nie jest to obowiązkowe, aby korzystać z elementów odblaskowych zawsze kiedy poruszamy się po zmroku lub w warunkach zmniejszonej widoczności, idąc drogą pozbawioną chodnika również w terenie zabudowanym.