Wydarzenia

Zima na drogach - Policja radzi i ostrzega

Data publikacji 07.12.2012

Spadł śnieg, na drogach panują coraz trudniejsze warunki. Kłopoty mają zarówno kierowcy, jak i piesi. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

Spadł śnieg, na drogach panują coraz trudniejsze warunki. Kłopoty mają zarówno kierowcy, jak i piesi. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.
 
Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, występują mgły. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie może dojść do wypadków lub kolizji.


Skutkiem nieostrożnej jazdy w zimowych warunkach - jest „najechanie” na inne pojazdy. Wynika ono z niezachowania bezpiecznego, czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy dojeżdżaniu do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.  


Oprócz utrzymywania w czystości szyb, Policja radzi by uzupełniać płyn w zbiornikach spryskiwaczy, czyścić lusterka oraz klosze świateł naszego pojazdu. Ponadto kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok.


Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga właściwej tym warunkom techniki jazdy, koncentracji oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem.


Kierowcy już dawno powinni zmienić opony w pojeździe z „letnich” na „zimowe”, które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się w okresie zimowym na oponach „zimowych”, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i podróżnych.

Uwaga na pieszych!

W okresie zimowym szczególne zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego stanowią osoby piesze. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń.
 

Powrót na górę strony