Wydano książkę historyczną o Policji przeworskiej
Kilka dni temu światło dzienne ujrzało, wyjątkowe dla środowiska policyjnego, wydawnictwo. Jego większą część poświęcono dziejom formacji policyjnych. Powstanie książki to efekt współdziałania miejscowego samorządu, środowiska naukowego i kulturalnego regionu oraz Policji.
Powstanie wydawnictwa związane jest z Jubileuszem obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej. Jak wspominają redaktorzy w słowie wstępnym "W 2019 roku zrodził się pomysł uczczenia pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu Przeworska i okolicy, represjonowanych przez władze okupacyjne, a w szczególności wywiezionych i pomordowanych przez NKWD po wkroczeniu Armii Czerwonej."
Według inicjatorów, upamiętnienie miało mieć dwie formy: odsłonięcia tablicy z nazwiskami funkcjonariuszy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz wydania okolicznościowej publikacji. Zrealizowanie pierwszego z tych projektów przewidywane jest w przyszłym roku, projekt drugi właśnie został ukończony.
Promocja publikacji, która powstała na przestrzeni dwóch lat, miała miejsce w minioną sobotę w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku. Książka nosi tytuł: "Studia z dziejów miasta i powiatu przeworskiego w XX wieku". Zredagowali ją naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Szczepan Kozak i dr Arkadiusz Machniak.
Wydawnictwo zawiera siedem artykułów. Trzy z nich dotyczą historii Policji. Pierwszy w tej publikacji, pióra oficerów KWP w Rzeszowie dr Marcina Dziubaka i dr Mariusza Skiby dotyczy czasów II Rzeczypospolitej, nosi tytuł: "Policja Państwowa w powiecie przeworskim w latach 1919–1939". Dwa kolejne dotyczą losów funkcjonariuszy Policji w czasie II wojny. Dr Tomasz Bereza z IPN w Rzeszowie napisał artykuł pt." Przeworska policja i policjanci w latach wojny i okupacji (1939–1944). Zarys problematyki". Dr Irena Kozimala z Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu przedstawiła temat pt. „Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować...” Wojenne i powojenne losy funkcjonariuszy Policji Państwowej w powiecie przeworskim".
Podstawowe dane o książce.
Przeworsk. Mała Ojczyzna. Studia z dziejów miasta i powiatu przeworskiego w XX wieku., red. S. Kozak, A. Machniak, Rzeszów 2021. Wydanie jubileuszowe z okazji 100. Rocznicy powstania Policji Państwowej 1919–2019, s. 271.
Wydawcy: Regionalne Towarzystwa Naukowego w Przeworsku, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy, Bonus Liber Drukarnia i Wydawnictwo w Rzeszowie.
mł.insp. dr Mariusz Skiba
Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie